AED je zkratkou pro automatizovaný externí defibrilátor. S trochou nadsázky by se dalo říci, že „ÁÉDéčko“ je krabička zachraňující životy. Ono tedy AED dokáže zachránit lidský život, ale chce to ještě trochu pomoci nás všech.

Samotný přístroj slouží k laické resuscitaci, kdy po nalepení elektrod dle návodu dojde k analýze srdečního rytmu. Pokud přístroj vyhodnotí, že je nutné podat elektrický výboj, podá jej. Zachránce celou dobu hlasově navádí k tomu, jak má postupovat. Výhoda této „krabičky“ tak není jen v možnosti defibrilace, ale také odborné vysvětlování postupu provádění resuscitace.

Automatizovaných externích defibrilátorů je celá řada. Některé jsou jednodušší, některé mají ale i obrazovku s křivkou srdeční akce. S těmito přístroji se čím dál tím více setkáte na veřejných místech hojně navštěvovanými lidmi – jeden obchodní řetězec má ve všech svých prodejnách i ve své centrále – ale také u složek IZS.

Právě složky IZS jsou leckdy vyslány na pomoc Zdravotnické záchranné službě kraje v případech náhlé zástavy oběhu. Dobrovolní či profesionální hasiči, strážníci, policisté, ale i členové Horské služby České republiky a Vodní záchranné služby mají navíc rozšířené vzdělání, takže i jejich poskytování první pomoci je ještě trochu účinnější, než pomoc poskytnutá úplným laikem. Právě složky IZS jsou v některých případech na místech, kde dojde u osoby k náhlé zástavě oběhu, rychleji, než dorazí posádky ZZS.

Foto: Václav Frána

A jak by měl vypadat postup k co možná největší šanci v rámci záchrany člověka?

Osobu s náhlou zástavou oběhu spatří jiná osoba, která ihned zavolá na tísňovou linku 155. Operátor/operátorka vyhodnotí dle popisu volajícího (lidé ze 155 mají správně cílené otázky) stav pacienta, okamžitě dojde z aktivování posádek ZZS, případně ostatních složek IZS. Operátor/operátorka ihned začne volající osobu instruovat v poskytování telefonicky asistované neodkladné resuscitace (TANR, o tom v dalším z článků). Hlas ze „záchranky“ se vás může zeptat, zda jste na míst sami, nebo zda se někdo kolem vás nachází. Pokud se někdo u vás bude nacházet, může být poprošen o to, aby AED přinesl. Operátorky a operátoři ZZS totiž moc dobře ví o všech přístrojích v České republice, a tak mohou přesně navigovat k tomu, kde tento přístroj najít. Po krátké době na místo dorazí někdo s AED, kdo převezme resuscitaci. Ještě před příjezdem posádek dojde k obnovení základních životních funkcí.

Pamatujte prosím na to, že v první řadě, když někoho se zdravotními problémy uvidíte, je důležité zjistit, co se děje. Už jen to, že si budete všímat svého okolí, může někomu zachránit lidský život!

Martin Kramer

Recent Posts

Co je to radioterapie?

V třetím pokračování série „Rakovina“ se zaměříme na jeden z možných způsobů léčby nádorových onemocnění.…

2 týdny ago

Při střetu osobního vlaku s nákladním vozem došlo ke zranění čtveřice žen

V pondělí, 4. listopadu, došlo minutu po půl jedenáctí dopoledne ke střetu motorového osobního vlaku…

2 týdny ago

VIDEO: Při požáru v Brně bylo zraněno několik osob, včetně čtyř policistů zachraňujících obyvatele domu

V sobotu, 2. listopadu, byl na tísňovou linku hasičů kolem 16:25 nahlášen požár bytu ve…

3 týdny ago

Srazil cyklistu a ujel, po nějakém čase se vrátil „zahladit“ stopy

Jako lidský „odpad“ se zachoval jednatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který 14. října srazil v katastru…

3 týdny ago

Neskákejte do cesty tramvaji, nevyplácí se to!

Největším postrachem pro tramvajačky a tramvajáky jsou řidiči a řidičky vozidel a hlavně pak chodci.…

3 týdny ago

Od diagnózy po začátek léčby

V prvním článku ze „série Rakovina“ jsme si představili, co je vlastně rakovina, respektive co…

3 týdny ago