…To jsou pořád nějaké cvičení, to pořád stojí peníze apod. Ano, i takové komentáře tu a tam lze zahlédnout od některých uživatelů sociálních sítích, když dojde k zveřejnění informací o cvičení složek IZS… Bohužel tito lidé netuší, co vlastně hasiči dělají, když zrovna nehasí, a také netuší, jak moc důležitá jsou taková cvičení pro složky IZS…
Nejdříve si ale pojďme říci, že služba u Hasičského záchranného sboru České republiky není rozhodně jen o tom, že ráno v sedm hasiči nastoupí na směnu a další den v sedm ráno ukončí směnu a mezitím, když zrovna nemají žádný výjezd, nic nedělají. Krom toho, že se příslušníci musí vzdělávat v rámci legislativy, udržovat výborný stav techniky nebo třeba se starat o svou požární stanici, musí se hasiči i zdokonalovat v tom, co dělají a co mohou dělat při jakémkoli výjezdu. Opakují se postupy při dopravních nehodách, opakují se postupy první pomoci, ale také se cvičí evakuace osob a zásahy při nejrůznějších událostech. A právě takovéto činnosti hasiče stále zdokonalují. On totiž hasič každý den nezasahuje u nehod s únikem nebezpečné látky a už vůbec hasiči nezasahují u požárů nemocnic každý den – naštěstí!
Čas od času dojde k prověřovacímu či taktickému cvičení složek IZS. Při takových událostí dochází k prověření komunikace složek IZS, prověření dojezdu složek IZS na místo zásahu, ale také správnost postupu při, například, událostech s hromadným postižením osob (HPO). Tyto cvičení tak mají velký smysl. Ukazuje se to téměř každý rok u několika případů. Například nejrůznější cvičení u dopravních nehod autobusů se vyloženě hodí v případě, kdy by došlo k obdobné tragické nehodě, jako tomu bylo u Nažidel. Případně pak cvičení, kdy se procvičuje zásah u nehody vlaku, velmi pomůže při nehodách obdobných u Perninku nebo ve Studénce.