Dálničním policistkám a policistům asi největší „reklamu“ vytvořil německý seriál Kobra 11. Zatímco v Německu vyšetřovali vše možné i nemožné a ničili jedno auto za druhým, práce „dálničářů“ je vlastně úplně jiná.
Dálničních oddělení v České republice máme více jak dvě desítky, kdy některá dálniční oddělení sice nejsou přímo v blízkosti dálnice, ale řeší problematiku bezpečnosti a plynulosti silničního provozu na silnicích I. třídy a v blízké době se počítá s tím, že dálnice bude v blízkosti. Pokud se ale již zaměříme vyloženě na dálniční oddělení sloužící výhradně pro oblast dálnic, neřeší ženy a muži jen problematiku silničního provozu, ale také různé jiné události na dálnici.
Jejich revírem ale není jen dálnice a jejich tempo rozhodně není vražedné. Jakmile dojde k nějaké události na dálniční odpočívce nebo na čerpací stanici, vyrazí na místo rychle, ale hlavně nejbezpečnějším stylem jízdy. Svým způsobem lze říci, že dálniční policistky a policisté jsou vlastně odborníky na mnoho věcí. Krom toho, že se nerozděluje „dohled“ a „nehodáři“, čili musí znát i problematiku vyšetřování dopravních nehod, tak řeší právě i různé přestupky či přečiny v rámci „obyčejného života“.
Na většině dálnic jsou vytvořena dálniční oddělení tak, aby v rámci dojezdu na místo události byla hlídka co nejrychleji. V rámci některých dálničních oddělení tak službu vykonává i vícero hlídek, kdy každá z nich má přiřazený nějaký daný úsek. Jejich činností je krom hlídkové činnosti v rámci dohledu nad bezpečnostní a plynulosti silničního provozu, také kontrola právě již zmíněných čerpacích stanic, parkovišť apod. Není žádnou výjimkou pomáhání hlídek účastníkům provozu na dálnici s vyřešením nejrůznějších technických problémů, případně pak zabezpečení místa do příjezdu „šipky“ ŘSD. Více ale o práci dálniční policie někdy v dalším příspěvku speciálně věnovanému vyloženě jen na činnost dálniční policie.