Každým rokem je čtvrtý květnový den svátkem Svatého Floriána, který je označován za patrona všech hasičů, a to z důvodu zabití vodou. Veřejnost hasiče zná zejména jako ty hasiče, kteří přijedou na pomoc při téměř jakémkoli problémů, ale činnost Hasičského záchranného sboru České republiky, Hasičského záchranného sboru podniku, Sborů dobrovolných hasičů obcí, Jednotek Sborů dobrovolných hasičů a Jednotek Sborů dobrovolných hasičů podniku není jen a pouze činnost zásahová, ale i mnohá další.

Dobrovolní i profesionální hasiči se věnují hasičskému sportu – a rozhodně není žádnou výjimkou ani hasičský sport v podání žen.

Hasiče, kterého právem můžeme nazvat jako novodobého rytíře, potkáme ale mnohdy i při stavebních řízeních, při smutných událostech, kdy vyrazí hasičský psycholog nebo krizový intervent, případně třeba u náročných zásahů na technické vybavení a zkušenosti, kdy vyjedou na pomoc příslušníci Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru České republiky. Hasiči jsou ale i zapojení do prevence, činností v rámci krizového řízení, nebo, a to je potřeba zmínit, na tísňových linkách 112 a 150, kde vše začíná!

Příslušnice a příslušník Hasičského záchranného sboru České republiky tedy není jen hasič zasahující u technické pomoci, požáru, dopravní nehodě a dalších mimořádných událostí. Příslušníky jsou i nejrůznější odborníci v oblasti prevence, stavebního řízení apod. Na KOPISu HZS kraje pak vše začíná. A aby byly připraveny plány pro krizové řízení, musí je připravit příslušníci sloužící v rámci krizového řízení.

Pokud to je jen trochu možné, ukáží hasiči rádi svou techniku veřejnosti.

Na naše hasiče můžeme být právem hrdí. Právě již zmínění příslušníci Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru České republiky pravidelně vyráží do zahraničí na pomoc jiným hasičům, členové zařazení do USAR týmů vyrazili několikrát do oblastí zasažených tornády, případně pak hasiči HZS krajů byli vysláni na pomoc do požáry zasaženého Řecka. Český hasič tak našel mnohokrát uplatnění i v zahraničí. Prioritně ale profesionální hasiči slouží občanům České republiky. Jejich činnost je velmi různorodá, ale 365 dní v roce, 7 dnů v týdnu a 24 hodin denně jsou připraveni vyrazit z několika desítek požárních stanic rozmístěných v každém kraji na pomoc všem, kteří pomoc potřebují. Jejich hlavním úkolem je chránit životy osob a zvířat a majetek. Na pomoc si mnohdy povolají své dobrovolné kolegy, bez kterých by profesionální hasiči nemohli fungovat tak, jak fungují nyní.

Hasiči mají nejrůznější specializace – mezi ně patří i lezecké práce.

Bohužel se ale také stává to, co nikdo z nás nechce, aby se stalo. Při zásazích jsou hasiči – ať už dobrovolní nebo profesionální – zranění nebo dojde, bohužel, k úmrtí při pomoci druhým. Na tyto naše hrdiny bychom nikdy neměli zapomenout! Neměli bychom zapomenout na nikoho, kdo zemřel při plnění služebních povinností nebo při záchraně života či majetku!

Díky všem ženám a mužům, kteří sloužili, slouží nebo budou sloužit vlasti, případně se stanou dobrovolnými hasiči!

Hasiči pomohou, ale jen v NĚKTERÝCH PŘÍPADECH, i s likvidací obtížného hmyzu. Jedná se zejména o místa, kde se nachází děti, alergici nebo jde o jiné místo, kde by mohlo dojít k ohrožení zdraví.
Dopravní nehoda s požárem vozidla, tak zněla výzva k výjezdu pro dvě jednotky hasičů. Naštěstí nedošlo k žádnému vážnému zranění.
Dlouhou dobu byla s hasiči spojena vozidla značky Tatra. V současné době se setkáváme u hasičů ve velké míře i se Scaniemi, Mercedesy, Volkwageny a dalšími vozidly.
Tento požár vozidla byl pouze cvičný. V rámci výročí dobrovolných hasičů z Hartmanic došlo k ukázce vyprošťování osob při dopravní nehodě a následně k ukázce hašení hořícího vozidla. Možnou zajímavostí je to, že fotografie z „ostrého“ zásahu a z této ukázky vznikly ve stejný den.
To je techniky, že? A to ještě nevidíte všechny vozidla. A teď si vezměte, že takoví strojníci musí umět pracovat s téměř všemi vozidly, které mají dislokované na stanicích, kde slouží.
Hasiči se velmi často mohou dostat k událostem, kdy je třeba poskytovat první pomoc. A tak chodí na nejrůznější školení k Zdravotnickým záchranným službám krajů, aby věděli, jak v které situaci zasáhnout. Jejich poskytování první pomoci už je na trochu jiné úrovni, než je poskytnutí PP laika.
Národní park Šumava má své podnikové dobrovolné hasiče. Mimo jiné mají k dispozici tři velkoobjemové cisterny, které by se v případě požáru v oblasti NP a CHKO Šumava hodily opravdu moc.
„Otvírák na konzervy“ v podání hasičů. Dobrovolný hasič z Nýrska se při školení na stanici v Klatovech aktuálně zabývá odříznutím předního skla z osobního vozidla. Tak si hasiči dělají přístup ke zraněné osobě. Ten „otvírák“ se jmenuje variabilní ruční vyprošťovací nástroj – VRVR.
Zde vše začíná, pokračuje a končí. Veřejnost o tom neví, ale o všech krocích hasičů na místě ví operační důstojníci na KOPISu. Tam se totiž nenachází jen operační technici nabírající telefonáty na tísňové linky 112 a 150, ale také řídí zásah hasičů.
Návrat na základnu – po něm je třeba vše uklidit, doplnit případně vypotřebované prostředky, nebo i umýt zásahové kabáty, hadice, vozidlo a hasič, který zásahu velel, musí napsat zprávu o zásahu. Každý z chlapů má tak svou práci.
Technika hasičů není jen o cisternách, dopravních automobilech nebo výškové technice. Hasiči mají i automobilové nosiče kontejnerů, které převáží speciálně vybavené kontejnery. Na fotografii je vidět ANK MB Atego s kontejnerem technickým – mobilní dílnou.
Tak tyto velké krasavice naleznete jen na třech místech v republice – a sice u Záchranného útvaru HZS České republiky v Hlučíně, Jihlavě a Zbirohu. To jsou právě ti specializovaní hasiči na nejrůznější problematiku. Tyto cisterny by byly využity při požárech v lesech nebo v chemických či jiných průmyslových oblastech. A také je třeba zmínit, že by se nasadili v rámci požárů muničních skladů. Vozidlo vlevo a veprostřed je postaveno tak, aby vydrželo i lehkou explozi.
Nedílnou součástí dne profesionálního hasiče je i kontrola techniky.
Dopravní nehoda s vyproštěním osob. To je zásah, který není nikterak jednoduchý. A jelikož naši hasiči jsou opravdoví profesionálové (a je úplně jedno, zda je hasič dobrovolný, podnikový nebo profesionální), mají mezi sebou i soutěže. A právě soutěž ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel se koná pravidelně hned v několika krajích republiky.
A jsme zase u práce ve výškách, i když tato fotografie je focena na zemi. Hasiči mají kromě lezců i letecké záchranáře, kteří pracují ve velmi úzké spolupráci s posádkami vrtulníků. Jejich úkolem může být i transport osoby z nepřístupného terénu.
A jsme na konci fotoreportáže. Stejně jako v životě nás všech je důležitá domluva, bez domluvy by nešlo ani velet zásahům hasičů. U těch jednodušších prostě velitel řekne, co má dělat kdo (on to tedy každý ví, ale povel být musí). U těch náročnějších zásahů má velitel zásahu k sobě i pomocníky – velitele úseků nebo velitele jednotlivých jednotek.

V rámci článku je použito několik fotografií z několika let spolupráce s profesionálními i dobrovolnými hasiči. Fotografie jsou ze cvičení, ukázek pro veřejnost, ale také z reálných zásahů. Nikterak neporušují žádná pravidla při zveřejňování obdobných snímků.

Martin Kramer

Recent Posts

Co je to radioterapie?

V třetím pokračování série „Rakovina“ se zaměříme na jeden z možných způsobů léčby nádorových onemocnění.…

5 dny ago

Při střetu osobního vlaku s nákladním vozem došlo ke zranění čtveřice žen

V pondělí, 4. listopadu, došlo minutu po půl jedenáctí dopoledne ke střetu motorového osobního vlaku…

6 dny ago

VIDEO: Při požáru v Brně bylo zraněno několik osob, včetně čtyř policistů zachraňujících obyvatele domu

V sobotu, 2. listopadu, byl na tísňovou linku hasičů kolem 16:25 nahlášen požár bytu ve…

7 dny ago

Srazil cyklistu a ujel, po nějakém čase se vrátil „zahladit“ stopy

Jako lidský „odpad“ se zachoval jednatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který 14. října srazil v katastru…

1 týdnem ago

Neskákejte do cesty tramvaji, nevyplácí se to!

Největším postrachem pro tramvajačky a tramvajáky jsou řidiči a řidičky vozidel a hlavně pak chodci.…

1 týdnem ago

Od diagnózy po začátek léčby

V prvním článku ze „série Rakovina“ jsme si představili, co je vlastně rakovina, respektive co…

1 týdnem ago