Každým rokem je čtvrtý květnový den svátkem Svatého Floriána, který je označován za patrona všech hasičů, a to z důvodu zabití vodou. Veřejnost hasiče zná zejména jako ty hasiče, kteří přijedou na pomoc při téměř jakémkoli problémů, ale činnost Hasičského záchranného sboru České republiky, Hasičského záchranného sboru podniku, Sborů dobrovolných hasičů obcí, Jednotek Sborů dobrovolných hasičů a Jednotek Sborů dobrovolných hasičů podniku není jen a pouze činnost zásahová, ale i mnohá další.
Hasiče, kterého právem můžeme nazvat jako novodobého rytíře, potkáme ale mnohdy i při stavebních řízeních, při smutných událostech, kdy vyrazí hasičský psycholog nebo krizový intervent, případně třeba u náročných zásahů na technické vybavení a zkušenosti, kdy vyjedou na pomoc příslušníci Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru České republiky. Hasiči jsou ale i zapojení do prevence, činností v rámci krizového řízení, nebo, a to je potřeba zmínit, na tísňových linkách 112 a 150, kde vše začíná!
Příslušnice a příslušník Hasičského záchranného sboru České republiky tedy není jen hasič zasahující u technické pomoci, požáru, dopravní nehodě a dalších mimořádných událostí. Příslušníky jsou i nejrůznější odborníci v oblasti prevence, stavebního řízení apod. Na KOPISu HZS kraje pak vše začíná. A aby byly připraveny plány pro krizové řízení, musí je připravit příslušníci sloužící v rámci krizového řízení.
Na naše hasiče můžeme být právem hrdí. Právě již zmínění příslušníci Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru České republiky pravidelně vyráží do zahraničí na pomoc jiným hasičům, členové zařazení do USAR týmů vyrazili několikrát do oblastí zasažených tornády, případně pak hasiči HZS krajů byli vysláni na pomoc do požáry zasaženého Řecka. Český hasič tak našel mnohokrát uplatnění i v zahraničí. Prioritně ale profesionální hasiči slouží občanům České republiky. Jejich činnost je velmi různorodá, ale 365 dní v roce, 7 dnů v týdnu a 24 hodin denně jsou připraveni vyrazit z několika desítek požárních stanic rozmístěných v každém kraji na pomoc všem, kteří pomoc potřebují. Jejich hlavním úkolem je chránit životy osob a zvířat a majetek. Na pomoc si mnohdy povolají své dobrovolné kolegy, bez kterých by profesionální hasiči nemohli fungovat tak, jak fungují nyní.
Bohužel se ale také stává to, co nikdo z nás nechce, aby se stalo. Při zásazích jsou hasiči – ať už dobrovolní nebo profesionální – zranění nebo dojde, bohužel, k úmrtí při pomoci druhým. Na tyto naše hrdiny bychom nikdy neměli zapomenout! Neměli bychom zapomenout na nikoho, kdo zemřel při plnění služebních povinností nebo při záchraně života či majetku!
Díky všem ženám a mužům, kteří sloužili, slouží nebo budou sloužit vlasti, případně se stanou dobrovolnými hasiči!
V rámci článku je použito několik fotografií z několika let spolupráce s profesionálními i dobrovolnými hasiči. Fotografie jsou ze cvičení, ukázek pro veřejnost, ale také z reálných zásahů. Nikterak neporušují žádná pravidla při zveřejňování obdobných snímků.
V třetím pokračování série „Rakovina“ se zaměříme na jeden z možných způsobů léčby nádorových onemocnění.…
V pondělí, 4. listopadu, došlo minutu po půl jedenáctí dopoledne ke střetu motorového osobního vlaku…
V sobotu, 2. listopadu, byl na tísňovou linku hasičů kolem 16:25 nahlášen požár bytu ve…
Jako lidský „odpad“ se zachoval jednatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který 14. října srazil v katastru…
Největším postrachem pro tramvajačky a tramvajáky jsou řidiči a řidičky vozidel a hlavně pak chodci.…
V prvním článku ze „série Rakovina“ jsme si představili, co je vlastně rakovina, respektive co…