Možná na vás taková reklama vyběhla také, možná jste to někdy viděli na internetu, možná ale ani nevíte, o co jde. Jsou společnosti, které nabízí vytvoření náramku na ruku, kam si můžete napsat jméno, telefon, vaše nemoci, alergie, krevní skupinu a i další informace. Ve většině případů je to ale naprosto k ničemu, neboť se tím zdravotníci nemohou řídit.
Pojďme ale začít pozitivním faktem těchto náramků. Výhodou takový náramek je pro děti – dětem takový náramek vyrobíte se jménem a příjmením a telefonním číslem na rodiče – naprosto skvělá věc, když dojde ke ztracení dítko třeba v ZOO. Ostatně musím říci, že pro dceru tento náramek máme taky – a to i z důvodů mé epilepsie a toho, aby bylo patrno, kdo malá je a kam „patří“. Obdobná výhoda je pak v případech, kdy máte staršího příbuzného, co se rád vydá na procházku, ale zapomene, jak se jmenuje, kde bydlí a kdo je jeho příbuzný.
Co se týká ale nemocí, krevních skupin a alergií, nikterak vám takový náramek nepomůže. A proč? Důvod je prostý – zdravotníci se takovými údaji nemohou řídit! Pokud máte takové problémy, kdy je třeba podat krevní transfůzi, vždy vám bude dána univerzální krevní skupina – 0 Rh negativní (mimochodem, chodíte darovat krev? Můžete zachránit život!). Navíc díky poměrně rychlým testům v nemocnici přijdou na to, jakou krevní skupinu máte.
Co se týká konkrétních nemocí – když si na sebe dáte náramek s tím, že máte diabetes, je to k ničemu. V rámci prvotních vyšetření záchranáři se dělá i glykemický test – a celkem rychle se tak přijde na to, že můžete trpět na hypoglykémii nebo hyperglykémii – s tím se dá poměrně dost a celkem rychle udělat. Stejně tak to je s epilepsií – záchranáři celkem rychle přijdou na to, že máte epileptický záchvat, není třeba k tomu ani mít náramek. A alergie? Když máte alergii třeba na penicilín, i s tím umí zdravotníci pracovat – a stejně se v první řadě úplně antibiotika nepodávají. Že jste třeba kardiaci, je fajn mít uvedeno, ale i tak se vás na takové informace budou ptát.
Jeden lístek v peněžence…
A teď vám něco povím ze svého života. Už od roku 2013, kdy jsem začal spolupracovat se ZZS na tvorbě kalendáře, jsem vytvořil takový lísteček, kde mám uvedenou medikaci, svého lékaře, nemoci apod. Je to taková fajnová věc do peněženky. Jasně, ani tímto se záchranáři a lékaři úplně řídit nebudou, ale pokud zrovna nebudete vědět, kdo je váš praktický lékař, co jíte za léky, je to strašně fajn pomocník. Ve chvíli, kdy navíc máte více nemocí (typickým pacientem je starší člověk nebo někdo i mladší), pomůže obdobná věc taktéž.
Osobně třeba takový lístek nosím v peněžence tak, aby byl viditelný. Všeobecně vám záchranáři ani v nemocnici nemohou lézt do peněženky, ale když se třeba alespoň proberete z toho nejhoršího, je to skvělá možnost, jak si ověřit medikaci, alergii, lékaře, vaše nemoci apod. Když jej navíc budete mít u občanského průkazu, je to fajn. Navíc je takový papírek dobrý i pro vaše příbuzné či přátele. Stačí je informovat, že takovou věc máte s sebou a příbuzný nebo někdo z přátel, jej může předat záchranářům.
A co tedy napsat na takový papírek? Vůbec nejdůležitější je, pokud užíváte více léků, napsat je všechny a psát i dávkování. Záchranáři a zdravotníci již jen z toho seznamu přijdou na to, že jste třeba kardiakem, máte epilepsii, trápí vás cukrovka nebo máte špatnou srážlivost krve. Velmi fajn je také uvést již zmíněné onemocnění, ale jak již bylo psáno – i díky medikaci jde usoudit, co vás trápí. Super je uvést, jaké máte lékaře a hlavně telefonní kontakty na vaše příbuzné!
A co tedy z toho vyplývá závěrem? Nekupujte, pokud nemáte dítko nebo někoho staršího, náramky s onemocněními, medikacemi apod. Udělejte si raději takový papírek, který nyní uvidíte – je daleko prospěšnější. A hlavně – pokud to bude možné, nepotřebujte nikdy pomoc záchranářů a zdravotníků!
PS. Pokud si napíšete třeba na hrudník, nebo si to dokonce vytetujete, že nechcete být resuscitováni (ano, i tohle někteří lidé mají), záchranáři vás stejně resuscitovat musí. Něco jiného to bude pak v nemocnici…