Co dělat, když...

Co dělat, když se ve vaší blízkosti nachází včelí roj?

Je zde léto a s létem se v přírodě opět hodně začaly vyskytovat včelky, vosy, sršni a další tito lítající živočichové. Velmi často dochází k telefonátům na linku tísňového volání, kdy oznamovatel chce včelí roj zlikvidovat. Kdy je ale třeba volat hasiče? A kdy k vám hasiči vyjet nemusí?

Úplně nejlepší je být v klidu a nedělat žádné prudké pohyby. Včela nemá důvod útočit, pokud se necítí být ohrožena. Pokud jste ale alergik nebo se u vás v blízkosti alergik nachází, hasiči vám pomohou. Stejně tak dojde k likvidaci včelích rojů na veřejných místech, kde jsou větší skupiny osob – v parcích, školách, školkách úřadech a podobně.

Pakliže se roj nachází v odlehlé části pozemku, je ve výšce nad tři metry (pokud nejsou v okolí alergici), k likvidaci hasiče nevolejte. A pokud byste i tak volali, patrně k vám hasiči nepřijedou. Může se vám také stát, že velitel zásahu rozhodne o nelikvidování roje – a to v situaci, kdy prostě nejde k ohrožení zdraví či života. Likvidace včelích rojů probíhá chemickým způsobem/vysavačem, kdy tento způsob byl dohodnut se samotnými včelaři – jde o nejrychlejší, nejčistější a nejjednodušší způsob likvidace roje. Tu a tam se můžete setkat s dorazy, proč si takové roje neberou včelaři. Ti většinou neznámé roje nechtějí, neboť by mohlo dojít k nákaze vlastních včelstev, a velké škodě.

Obdobně se pak postupuje při výskytu vosího hnízda či hnízda sršního. Opět platí, že v první řadě máte být klidní – v druhé řadě zvážit, zda někoho vosa/sršáň ohrožuje, a pak případně volat hasiče.

Mohlo by se vám také líbit...