Noční můra všech hasičů, záchranářů a policistů se včerejšího dne stala realitou. Po devatenácté hodině byl oznámen rozsáhlý požár v Domově Alzheimer v Nádražní ulici v Roztokách u Prahy. Už z prvních hovorů na tísňové linky bylo patrno, že nepůjde o nikterak jednoduchý zásah. Na místo tak ihned vyrazilo několik jednotek hasičů, posádky ZZS Středočeského kraje, Záchranné služby ASČR, městská i státní policie a na pomoc přispěchali i v okolí nacházející se civilisté.
Vůbec nejhorší situace byla pro ty, kteří na místo dorazili jako první. Ti se museli zorientovat v situaci, zjistit vše potřebné a co nejrychleji započít se záchrannými pracemi. Pakliže stále je v Roztokách situována hasičská stanice kategorie P1, znamenalo by to, že na směně slouží pět, respektive čtyři (kvůli různým dovoleným, nemocem apod.) čtveřice hasičů – to jen na okraj toho, kolik hasičů v prvních chvílích nejspíše bylo na místě. Samozřejmě ale na místo postupně přijížděli další hasiči, záchranáři a policisté.
První jednotka, která jela na místo zásahu, potvrdila mohutnost požáru a okamžitě velitel zásahu nechal zvýšit požární poplach na druhý stupeň. Záchrana osob probíhala prostřednictvím nastavovacích žebříků i výškové techniky – evakuace vnitřkem budovy by byla velmi riziková.
V domově bylo více jak padesát osob trpící nejrůznějšími onemocněními, dominující je však Alzheimerova choroba – už to samotné byl velký problém, neboť tito lidé mají problémy i s fyzickými schopnostmi. Z domova je tak hasiči, ale nejen ti, zachraňovali v náručí. Obrovskou pomocí bylo pro zasahující i velmi ochotné nabídnutí pomoci ze strany veřejnosti. Samozřejmě ale docházelo pomoci i ze strany policistek a policistů obecní i státní policie.
Krom záchranných prací probíhali i práce hasební. Hašení probíhalo z výškové techniky i ze země za pomoci několika vodních proudů. Voda byla dovážena kyvadlově z několika míst. Postupně došlo během zásahu k vyhlášení zvláštního stupně požárního poplachu, kdy na místě zasahovalo 27 jednotek požární ochrany. Hasební i záchranné práce probíhaly ze strany hasičů několik hodin.
V nočních hodinách bohužel došlo k nalezení dvou osob bez známek života, ale také jedné osoby ve velmi vážném stavu.
Záchranáři vyhlásili traumaplán druhého stupně, kdy na místo bylo ze strany ZOS ZZS Středočeského kraje vysláno vícero nelékařských posádek a také posádky lékařské. Na místo zamířily i posádky LZS z Ústí nad Labem a Prahy, odkud navíc vystartoval i vrtulník Letecké služby Policie České republiky k monitorování situace na místě.
Na místo krom ZZS Středočeského kraje vyrazili i záchranáři Záchranné služby ASČR (výjezdová základna Kralupy nad Vltavou (1xRV, 2xRZP), posádka RZP ze Zbraslavi a také čtyři posádky PPNP (přeprava pacientů nedokladné péče), kdy dvě byly z pravidelné směny a dvě posádky byly sestaveny z volna. Samaritáni na místo taktéž vyslali tři posádky zdravotní dopravní služby, kdy dva řidiči byli vyslání z volna. Na místo vyrazilo i vedení ZZS SČK, ZS ASČR. Na pomoc vyrazil i speciální vůz Fénix Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy, posádky ZDS Nemocnice Kladno a nabídku pomoci, která byla využita, směřovala i ze strany Asociace dobrovolných záchranářů.
Na místo tak vyrazilo několik desítek záchranářů, kteří velmi úzce komunikovali se Zdravotním operačním střediskem ZZS Středočeského kraje a to následně s nemocnicemi. Do péče si záchranáři postupně převzali 54 zraněných osob – jednapadesát osob utrpělo lehká zranění, jedna osoba byla v středně těžce zraněné a dvě osoby byly v kritickém stavu. V noci pak byla nalezena ještě jedna živá osoba a dvě osoby bez známek života. Zraněné osoby byly transportovány téměř všemi prostředky, které byly na místě, včetně Fénixe či evakuačního autobusu hasičů ze Slaného. Připraveni byli přjmout tyto pacienty v nemocnicích: FN Motol, ÚVN Střešovice, VFN Karlovo náměstí, FN Královské Vinohrady, FN Thomayerova nemocnice a Oblastní nemocnice Kladno. Pacient v kritickém stavu byl přepraven do hyperbarické komory v Oblastní nemocnici Kladno.
Záchranáři traumaplán odvolali zhruba dvě hodiny po začátku. V noci na místě záchranáři stále byli, to však z důvodu možného zranění zasahujících členů složek IZS.
Jak je již u takových zásahů obvyklé, došlo k velmi úzké spolupráci složek IZS hned ze tří krajů – a sice Středočeského kraje, Ústeckého kraje (LZS) a také z Prahy (HZS, JSDH, ZZS a PČR). Na místo vyjelo téměř dvacet hlídek Policie České republiky – a sice z Prahy venkov západ, Kladna, ale také Prahy. Na místě zasahovali přímo příslušnice a příslušníci z obvodních oddělení, dopravního inspektorátu, Pohotovostní motorizované jednotky Praha, Speciální pořádkové jednotky Praha, ale také kriminalisté a vedení policie jako takové. Policistky a policisté pomáhali se záchranou osob, s ošetřováním osob i se zajištěním místa jako takového a řízení dopravy tak, aby plynule mohli záchranáři a hasiči přijíždět/odjíždět.
Dnes dopoledne pak na místě pracovali vyšetřovatelé a technici z SKPV z územního odboru i z krajského ředitelství, policejní kynologové, ale také vyšetřovatelé Hasičského záchranného sboru České republiky a další specialisté včetně těch s drony.
Jak již bylo zmíněno, velkou pomoc na místě odvedli i svědci události, kteří ihned přispěchali na pomoc, která byla velmi využita – všem těmto lidem tak patří obrovský dík. Velký dík ale patří také všem zasahujícím na místě, taktéž ale pak také těm, kteří nebyli vidět – lidem na operačních střediscích HZS Středočeského kraje, Prahy, ale také operátorkám a operátorům ZOS ZZS Středočeského kraje, Prahy a Ústeckého kraje, taktéž dispečerce ZS ASČR a v neposlední řadě pak důstojníkům z operačních středisek PČR Středočeského kraje a Prahy.
Závěrem ještě jednou obrovský dík všem, zároveň přejeme brzké uzdravení všem zraněným, upřímnou soustrast rodinám zemřelých osob a jejich známým. Doufejme, že se obdobná tragická událost nebude již opakovat!
HZS Středočeského kraje: Kladno, Kralupy nad Vltavou, Mělník, Rakovník, Roztoky, Slaný a Stochov a KŘ HZS Středočeského kraje.
HZS podniku: Synthos Kralupy a.s.
JSDH Středočeského kraje: Brandýsek, Horoměřice, Hostouň, Hřebeč, Kněževes, Kozinec, Kralupy nad Vltavou, Libčice nad Vltavou, Minice – Kralupy nad Vltavou, Roztoky, Stehelčeves, Středokluky, Úholičky a Zákolany.
HZS Praha: Petřiny (HS č. 2)
JSDH Praha: Lysolaje a Suchdol.
GŘ HZS ČR: Hasičský útvar ochrany Pražského hradu, dokumentační skupina, Operační výjezd GŘ HZS ČR, ZPP GŘ – vyšetřovací skupina, TÚPO – vyšetřovací skupina.
Za možnost využití fotografií děkujeme Týdeníku Policie!
Foto: HZS Středočeského kraje a GŘ HZS ČR
V třetím pokračování série „Rakovina“ se zaměříme na jeden z možných způsobů léčby nádorových onemocnění.…
V pondělí, 4. listopadu, došlo minutu po půl jedenáctí dopoledne ke střetu motorového osobního vlaku…
V sobotu, 2. listopadu, byl na tísňovou linku hasičů kolem 16:25 nahlášen požár bytu ve…
Jako lidský „odpad“ se zachoval jednatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který 14. října srazil v katastru…
Největším postrachem pro tramvajačky a tramvajáky jsou řidiči a řidičky vozidel a hlavně pak chodci.…
V prvním článku ze „série Rakovina“ jsme si představili, co je vlastně rakovina, respektive co…