K létu patří mimo jiné i sjíždění řek. Mnozí vodáci sice vyráží „na vodu“ i na jaře a na podzim, nejvíce jich však na řekách potkáte v létě. A s létem se pojí i nejvíce zásahu složek IZS souvisejících se sjížděním řek a jinými vodními radovánkami.
Základem je nepít alkohol! Ano, můžete říkat, že k vodě alkohol patří, ale čím více alkoholu v krvi, tím větší riziko problému. Je potřeba také nepřeceňovat své síly a také je fajn jezdit na vodu s někým, kdo má již nějaké zkušenosti. V žádném případě nesjíždějte řeku v bouřce nebo v případech, kdy je zvětšený průtok řek. Pokud s vámi pojedou děti, je na místě jim dát záchranné vesty.
Pakliže se někdo bude topit, snažte se zachovat klidnou hlavu! Jedná se o hloubku vody, o proud, ale také o blízkost jezů – což je jeden z největších problémů. Rozhodně pro nikoho neskákejte po hlavě! Osoba, která se topí, dělá vše proto, aby se neutopila – v rámci paniky může dojít k stáhnutí i vás pod hladinu. Nejlepší je zkusit záchranu ze břehu!
Pokud máte možnost, použijte k záchraně předměty, které připevníte na lano – PET lahev, kruh, plovák, ale třeba také větev. Jde o to, aby se topící se osoba měla o co chytnout a vy ji vytáhnout na břeh. Pokud je někdo s vámi na blízku, ať hned volá tísňovou linku – pokud půjde o topení se u jezu, určitě je dobré volat nejdříve na tísňovou linku hasičů! Pokud se někdo topí v malé hloubce a jste schopni osobu vytáhnout sami, volejte na tísňovou linku záchranářů. Na „vodu“ je super vyrážet s Aplikací Záchranka! Záchranku si stáhněte i pro případ, že půjdete „jen a pouze“ k řece nebo k rybníku – urychlí lokalizaci místa, kde se nacházíte.
Podařilo se vám dostat osobu na břeh? Skvělé! Na břehu osobu otočte na bok a snažte se vyčistit dutinu ústní od vody, nečistot apod. Zkontrolujte stav dýchání a proveďte záklon hlavy. Pakliže osoba nedýchá, zahajte kardiopulmonální resuscitaci. Vy prosím začněte tím, že postižené osobě zacpete nos a pětkrát vdechnete do úst postižené osoby (pokud si na toto netroufnete, nevadí – i základní resuscitace pomůže). Profesionální záchranáři provádí vdechování do osoby pravidelně.
Resuscitaci provádějte ve frekvenci 100 až 120 stlačení hrudníku. Ke kvalitní resuscitaci vás již v té době ale bude instruovat zkušená operátorka nebo zkušený operátor na tísňové lince 155! Pokud je vás na místě více, střídejte se – provádění resuscitace je velmi náročné – důležité je ale pokračovat pravidelně, střídání musí být rychlé. Účelem resuscitace je, aby se do mozku dostávala okysličená krev.
Byť se stále povídá o osvětě, a vlastně i zde si osvětu čtete, dějí se stále obdobné situace – každý rok vyráží složky IZS zachraňovat osoby topící se ve vodě – v horším případě rovnou v jezu. Takové případy se staly například v Jihočeském kraji – záchranáři vyjížděli hned třikrát k topícím se vodákům.
V roce 2021 zasahovali hasiči u osmnácti událostí spojených s topením se na jezu, u jedenácti výjezdů šlo o vodáckou nehodu. Na místě zemřelo šest osob, sedmnáct jich hasiči zachránili (údaje od Hasičského záchranného sboru České republiky – ten dále nemá zprávy o dalším stavu osob). Při vyloženě vodáckých nehodách zemřely tři osoby a jedenáct jich bylo zachráněno.
Hasiči zasahovali v Moravskoslezském kraji (1x), v Praze (1x), Plzeňském kraji (2x), Jihočeském kraji (3x), Karlovarském kraji (4x), Středočeském kraji (3x), Jihomoravském (1x) a Ústeckém kraji (3x). Asi nejvíce medializovaná byla událost z 2. dubna z Frýdlantu nad Ostravicí, kdy několik jednotek hasičů, posádky ZZS a hlídky policie zamířilo k jednomu z jezů. Při události bohužel zemřely tři osoby. 13. července vyrážely složky IZS do Českého Štemberka k topícím se osobám ve vodním válci pod jezem – tam se nacházelo celkem sedm osob. Hrdinové z řad svědků na břeh dostali pět dívek – jedna předána do péče ZZS. Bohužel dvě další osoby při události zemřely.
Sjíždění našich řek je krásné a pohodové. Je třeba ale používat rozum, vyvarovat se rizikovému chování a být připraven na nejrůznější situace. Pokud dojde k tonutí osoby na blízku vás, je třeba na chvíli se zastavit, shromáždit v hlavě vše, co vidíte, a pak až se rozhodnout, jak se zachováte – neskákat do vody po hlavě! Takto to zní složitě, ale stačí se zastavit například na pět sekund, pak reagovat.
A jak bylo psáno v prvním díle miniseriálu Léto bez složek IZS, dbejte i ochraně proti slunku, ať vás nepostihne úžeh či úpal a nedojde ani ke spálení.
Články z rubriky Léto bez složek IZS vznikají za podpory Asociace samaritánů České republiky.
V třetím pokračování série „Rakovina“ se zaměříme na jeden z možných způsobů léčby nádorových onemocnění.…
V pondělí, 4. listopadu, došlo minutu po půl jedenáctí dopoledne ke střetu motorového osobního vlaku…
V sobotu, 2. listopadu, byl na tísňovou linku hasičů kolem 16:25 nahlášen požár bytu ve…
Jako lidský „odpad“ se zachoval jednatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který 14. října srazil v katastru…
Největším postrachem pro tramvajačky a tramvajáky jsou řidiči a řidičky vozidel a hlavně pak chodci.…
V prvním článku ze „série Rakovina“ jsme si představili, co je vlastně rakovina, respektive co…