Co dělat, když...

Léto bez složek IZS – úžeh/úpal

K létu neodmyslitelně patří i krásná dny na slunku a plné odpoledne aktivit. Před slunkem je ale třeba se chránit a pravidelně dodržovat pitný režim. Bohužel, když se to nepovede tak, jak bychom si přáli, může dojít k úžehu či úpalu. Co je co? A volá se k takovým věcem zdravotnická záchranná služba nebo chodí se s úžehem či úpalem do nemocnice?

Úžeh

Při úžehu dochází k přehřátí mozku, který je způsobený dlouhým pobytem na sluníčku bez pokrývky hlavy. Mezi příznaky úžehu patří bolesti hlavy, horečka a slabost. Zajímavostí je, že častěji postiženými jsou lidé světlovlasí s malým množstvím pigmentu.

V rámci úžehu je doporučeno shladit se studenou sprchou či koupelí. Nezbytné je doplňování tekutin a pobyt ve stínu, případně pak ve větrané místnosti. Fajn je také podávat studené obklady.  

Úpal

Bolesti hlavy, zmatenost, ztráta či porucha vědomí, křeče svalů, rychlené dýchání a teplota – to jsou příznaky úpalu. Vážného zhoršení zdravotního stavu, které je způsobeno nahromaděním tepla v těle. K úpalu dochází ve chvíli, kdy tělo termoregulací nedokáže odvést z těla dostatečné množství tepla. Dochází k zahřívání těla a naše tělesná teplota může přesáhnout 40 stupňů Celsia.

Teplo tělu dokáže velmi uškodit. Může dojít k otoku mozku, může dojít ke zvýšené tepové frekvenci (tachykardie), anebo může dojít ke snížení krevního tlaku (hypotenze). Větší riziko postižením úpalu mají starší lidé, děti, osoby s kardiovaskulárními problémy, případně pak obézní lidé.

První pomocí u úpalu je ochlazování vodou (v žádném případě úplně ledovou!), pobytem ve větraném prostředí, dostatek tekutin a pobyt ve stínu a dusnu. Fajn je opět podávat studené obklady. Důležité je snížit postupně teplotu těla na 38,5 °C. NESMÍ však dojít k rychlému zchlazení – může dojít k šokovému stavu. Velmi důležité je kontrolovat stav osoby postižené úpalem, kontrolovat teplotu a stav vitálních funkcí – mluvit na postiženou osobu úpalem.

Jsou však případy, kdy dojde právě k poruše vědomí, křečím, šoku – v takovém případě je potřeba volat ihned tísňovou linku 155! Do příjezdu posádky ZZS je třeba kontrolovat životní funkce osoby!

A co říci závěrem?

Jakmile nastanou teplé a slunné dny, dodržujte pitný režim, pijte vodu, nejlépe čistou vodu. Používejte pokrývku hlavu, snažte se nevycházet mezi dvanáctou a patnáctou hodinou a zvažujte aktivity, které budete vykonávat. Důležité je dbát i ochrany proti UV zářením. K tomu používejme opalovací krémy s dostatečným ochranným faktorem a nezapomínejme ani na sluneční brýle.

Užívejte léto a krásné prázdniny!

Články z rubriky Léto bez složek IZS vznikají za podpory Asociace samaritánů České republiky.
Martin Kramer

Recent Posts

Co je to radioterapie?

V třetím pokračování série „Rakovina“ se zaměříme na jeden z možných způsobů léčby nádorových onemocnění.…

2 týdny ago

Při střetu osobního vlaku s nákladním vozem došlo ke zranění čtveřice žen

V pondělí, 4. listopadu, došlo minutu po půl jedenáctí dopoledne ke střetu motorového osobního vlaku…

3 týdny ago

VIDEO: Při požáru v Brně bylo zraněno několik osob, včetně čtyř policistů zachraňujících obyvatele domu

V sobotu, 2. listopadu, byl na tísňovou linku hasičů kolem 16:25 nahlášen požár bytu ve…

3 týdny ago

Srazil cyklistu a ujel, po nějakém čase se vrátil „zahladit“ stopy

Jako lidský „odpad“ se zachoval jednatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který 14. října srazil v katastru…

3 týdny ago

Neskákejte do cesty tramvaji, nevyplácí se to!

Největším postrachem pro tramvajačky a tramvajáky jsou řidiči a řidičky vozidel a hlavně pak chodci.…

3 týdny ago

Od diagnózy po začátek léčby

V prvním článku ze „série Rakovina“ jsme si představili, co je vlastně rakovina, respektive co…

3 týdny ago