Elektrokardiogram je záznam změny elektrického potencionálu způsobeného srdeční aktivitou za určitý čas. Křivka EKG se pořizována elektrokardiografem.
EKG asi znáte jako „takovou tu čáru, která se hýbe nahoru a dolu“. Ta „čára“ je křivka, která ukazuje onen elektrický potenciál způsobený srdeční aktivitou. EKG signál lze prakticky zaznamenat po celém tělesném povrchu. Asi nejznámější je to, že EKG se „natáčí“ tak, že jsou na tělo „přisány“ svody, na ruce a nohy dány jakési „kolíčky“ a to celé právě zaznamenává EKG křivku.
V prostředí přednemocniční neodkladné péče je EKG „natočeno“ záchranáři díky monitoru základních životních funkcí, kdy se na tělo přilepí „nálepky“, které EKG křivku dokáží zaznamenat na papír a zároveň ji přenáší na monitor. Monitor základních životních funkcí s EKG křivkou pak budete mít i na JIP a ARO odděleních.
Díky záznamu lze poznat změny srdeční aktivity. Lze díky záznamu poznat, zda je aktivita srdečního svalu normální nebo dochází k poruchám. Díky EKG záznamu jde rozeznat nejrůznější poruchy aktivity srdečního svalu – infarkt myokardu a další. Opět platí, že „natočení“ záznamu EKG nikterak nebolí!
Foto: V náhledu vidíte normální EKG záznam. Zdroj/autor: https://myokarditida.cz/cs_CZ//Bionerd
V třetím pokračování série „Rakovina“ se zaměříme na jeden z možných způsobů léčby nádorových onemocnění.…
V pondělí, 4. listopadu, došlo minutu po půl jedenáctí dopoledne ke střetu motorového osobního vlaku…
V sobotu, 2. listopadu, byl na tísňovou linku hasičů kolem 16:25 nahlášen požár bytu ve…
Jako lidský „odpad“ se zachoval jednatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který 14. října srazil v katastru…
Největším postrachem pro tramvajačky a tramvajáky jsou řidiči a řidičky vozidel a hlavně pak chodci.…
V prvním článku ze „série Rakovina“ jsme si představili, co je vlastně rakovina, respektive co…