Elektrokardiogram je záznam změny elektrického potencionálu způsobeného srdeční aktivitou za určitý čas. Křivka EKG se pořizována elektrokardiografem.
EKG asi znáte jako „takovou tu čáru, která se hýbe nahoru a dolu“. Ta „čára“ je křivka, která ukazuje onen elektrický potenciál způsobený srdeční aktivitou. EKG signál lze prakticky zaznamenat po celém tělesném povrchu. Asi nejznámější je to, že EKG se „natáčí“ tak, že jsou na tělo „přisány“ svody, na ruce a nohy dány jakési „kolíčky“ a to celé právě zaznamenává EKG křivku.
V prostředí přednemocniční neodkladné péče je EKG „natočeno“ záchranáři díky monitoru základních životních funkcí, kdy se na tělo přilepí „nálepky“, které EKG křivku dokáží zaznamenat na papír a zároveň ji přenáší na monitor. Monitor základních životních funkcí s EKG křivkou pak budete mít i na JIP a ARO odděleních.
Díky záznamu lze poznat změny srdeční aktivity. Lze díky záznamu poznat, zda je aktivita srdečního svalu normální nebo dochází k poruchám. Díky EKG záznamu jde rozeznat nejrůznější poruchy aktivity srdečního svalu – infarkt myokardu a další. Opět platí, že „natočení“ záznamu EKG nikterak nebolí!
Foto: V náhledu vidíte normální EKG záznam. Zdroj/autor: https://myokarditida.cz/cs_CZ//Bionerd
Policisté z Oddělení hlídkové služby Ostrava opět dokázali, že jejich práce je mimo jiné opravdu pomáhat…
27. března 2025 došlo kolem 13:00 k dopravní nehodě na silnici II/136 ve směru jízdy od…
Karlštejnský hrad se stal v pondělí, 31. března 2025, dějištěm zkoušky suchovodu. Ta se naposledy konala…
V pondělí, 31. března 2025, se objevila fotografie hledaného muže v celostátním databázi hledaných osob. Dozvěděli se…
Poslední březnový den roku 2025 byl i posledním dnem ve služebním poměru pro podpraporčíka Ing.…
Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje slavnostně převzala 28. března trojici nových vozidel pro výjezdové skupiny…