V rámci problematiky srdce známe i pojem puls/tep, který souvisí právě s tachykardií a také bradykardii. Pod pojmem tep si je možné představit tlakovou vlnu (frekvenci), která je vyvolána vypuzením krve z levé komory do aorty, odkud se šíří krev dále po těle. Tep/puls přímo souvisí s krevním tlakem.
Tep jako takový se měří buďto přístrojem nebo lze rozeznat i na krkavici, vřetení či zápěstní tepně. Průměrný tep je kolem 75 úderů u mužů a 82 úderů u žen – bavíme se o tepu za minutu. V rámci tepu známe i nízký tep a vysoký tep.
Co je tachykardie?
Tachykardie je vysoký tep. Pakliže je srdeční frekvence nad 95 úderů za minutu, jde právě o tachykardii. Tep ale opět závisí na věku, na okolních podmínkách, činnostech osoby a jiném. U dospělého muže je tachykardie tehdy, kdy dochází k více jak devadesáti tepům za minutu, u ženy pak sto tepům za minutu.
Vyšší tep je spojen s fyzickou zátěží, při rozčílení/stresu, pití kávy, energetických nápojů, čajů, ale také při předávkování kokainem. Tachykardie jako taková má negativní účinky na činnost srdce. Snižuje se čerpání krve srdečním svalem. Tachykardii pociťujeme silným bušením srdce. Tachykardie může vyústit do situace, kdy dojde k poruše srdečního rytmu – ta člověka ohrožuje přímo na životě. Tachykardie může vést až k zástavě oběhu.
Poznámka – rozeznávají se dva druhy tachykardie, které mají ještě své poddruhy. Do složitého vysvětlování se ale zde pouštět nebudeme. Pakliže byste ale cítili delší čas velké bušení srdce, bylo by vám na omdlení, určitě volejte tísňovou linku 155! Tachykardie se snižuje medikací, která je aplikována do krevního řečiště.
Co je to bradykardie?
A jsme u opaku – bradykardie je nízká tepová frekvence – jde o hodnotu nižší, jak 60 tepů za minutu (muž) a 65 tepů za minutu (žena). Nižší tepová frekvence je při spánku nebo při odpočinku. Pokud ale dochází k bradykardii při normální činnosti, nastává problém.
Bradykardie může nastat při infarktu myokardu, u nitrolebečního poranění nebo po použití některých léků. Bradykardie může způsobit pokles výdeje krve do těla, pokles krevního tlaku, kdy bradykardie může vést až do bezvědomí. Opět, jako to je u tachykardie, jsou léky, které tepovou frekvenci dostanou do normálu.
Stav tachykardie i bradykardie je akutním stavem, který velmi často řeší posádky ZZS nebo personál nemocnic. Výše zmíněné mohou osoby přímo ohrozit na životě, proto je potřeba nepodceňovat kolapsy (bradykardie) či velké bušení srdce, dušnost (tachykardie).
Ilustrační fotografie – právě monitor základních životních funkcí ukazuje mimo jiné i tepovou frekvenci.