Proti zločinu!

Metanolová kauza byla kauzou století

Na začátku všeho bývá geniální nápad. Nápad, který vás posune dál, díky němuž začnete podnikat v něčem, co ještě nikdo nevymyslel, nebo vymyslíte, jak co nejvíce ušetřit – a právě ušetřit chtěli i na doživotí odsouzení Rudolf Fian a Tomáš Křepela. Bohužel jejich „geniální“ nápad spočíval ve vytvoření směsi etanolu a metanolu. Po požití této směsi 48 osob zemřelo a několik desítek osob má trvalé následky…

Vše začalo 3. září 2012, kdy v nemocnici v Havířově zemřel dvaašedesátiletý muž po požití směsi metanolu a etanolu – o dva dny později pak zemřela o tři roky mladší partnerka muže. O většinu pacientů pečovali na oddělení ARO, které vedl v té době, a vede ho i nyní, primář MUDr. Robert Bocek. Právě on a jeho tým lékařek a lékařů, společně s kolegyněmi a kolegy mimo jiné z oddělení biochemie, přišli na to, že pacienti jsou otráveni metanolem. Definitivní potvrzení této hypotézy přišlo u třetího pacienta. V tu dobu již o celém případu věděli i policisté. Začalo tak něco, co nemá v dějinách české kriminalistiky obdoby.

V nemocnici v Havířově leželo velké množství otrávených osob – mnozí tam bohužel zemřeli. Foto: Nemocnice Havířov.

Zpočátku se otravy objevovaly na severní Moravě, postupně se ale objevily i na Zlínsku, Příbramsku a dalších částech naší země. 12. září tehdejší vláda zřídila krizový štáb a v ten samý den Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo mimořádné opatření, kdy nebylo možné prodávat ve stáncích alkoholické nápoje s množstvím alkoholu nad 30 procent. O dva dny později, v pátek 14. září, došlo k zákazu prodeje, nabízení a distribuce alkoholických nápojů s obsahem alkohol od 20 procent. V době vyhlášení prohibice bylo již 19 obětí a zhruba tři desítky osob byly v nemocnicích s různým stádiem otrav metanolem (zdrojem informací jsou tehdejší články novinářů).

Několik desítek obviněných a velký tým vyšetřující celou událost

Na případu postupně začalo pracovat velké množství policistek a policistů z SKPV. Do celého vyšetřování bylo zapojeno mnoho znalců, zpracováno bylo mnoho posudků, a aby vše bylo vyšetřováno z jednoho místa, 11. září 2012 byl zřízen tým Metyl – ten sídlil na Krajském ředitelství PČR Zlínského kraje a čítal zhruba pětačtyřicet lidí – vedoucím týmu byl František Urbánek (v roce 2021 vedoucí Odboru hospodářské kriminality KŘP Zlínského kraje), nad ním pak stál (tehdy vedoucí Útvaru obecné kriminality KŘP Zlínského kraje, v současné době v hodnosti brigádního generála) Martin Baláž, který vede od roku 2019 Útvar pro ochranu prezidenta České republiky – Martin Baláž ještě předtím mimo jiné šéfoval i týmu Tempus, jenž se zabývá nevyřešenými vraždami.

Sídliště Jižní Svahy, Zlín. V jedné z garáží na ulici Pasecká byla nalezena stáčírna alkoholu.

Vše ze začátku bylo pro policistky a policisty ztíženo tím, že otrávení lidé nechtěli přiznat pití pochybného alkoholu – to bylo problémem i pro lékaře, pomocí pro ně byla žena, která zředila otrávenou směs vysoko procentním alkoholem. Postupně ale lidé začali mluvit, proto se snažili operativci zajistit co největší množství směsi, která zabíjela lidi. Postupně tak tým mířil výš a výš – první pokrok nastal 12. září 2012, kdy došlo k objevení nelegální stáčírny alkoholu v garáži ve Zlíně na ulici Pasecké, nedaleko sídliště Jižní svahy. Tato stáčírna zásobila okolní večerky, hospody a další… V tomto místě docházelo k dělení na nejrůznější druhy alkoholu – zelená tresť, borovička a další, vše záleželo na poptávce.

V pondělí čtyřiadvacátého září policie oznámila, že našla sklad v Opavě (sklad v Opavě policie objevila 20. září), který byl zdrojem toxického metanolu. Dále také policisté oznámili, že zadrželi dva hlavní podezřelé – Rudolfa Fiana a Tomáše Křepelku. „Víme, jak se jedovatý metanol dostal na český trh i odkud pochází. Víme, kdo tu směs namíchal, kdo dodal suroviny. Odhadujeme, že v oběhu mezi lidmi je až 15 tisíc litrů tohoto závadného alkoholu,“ oznámil tehdy policejní prezident Martin Červíček.

22. listopadu 2012 měl metanol na svědomí již 37 mrtvých – otravy byly nejen v Moravskoslezském (celkově 23 zemřelých osob) a Zlínském kraji, ale také v Praze, ve Středočeském kraji, na Vysočině, v Jihočeském a Ústeckém kraji. Kriminalisté z týmu Metyl pokračovali dál a dál.

27. ledna 2013 zemřela na otravu alkoholem v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem šestnáctiletá dívka.

Tak kolik?

Od poloviny září 2012 policie postupně zadržela a obviňovala z různých skutků další a další osoby. Zatímco většina z obviněných spolupracovala, Fian od začátku spolupracovat nechtěl. Až zhruba po třech týdnech od zadržení Fiana, kdy bylo rozhodnuto již o vazbě, nechal zavolat Martina Baláže, aby za ním dorazil do cely předběžného zadržení. Fian se měl zeptat Baláže na otázku: „Tak kolik?“. Tím myslel, kolik je již mrtvých. V té době jich bylo zhruba pětadvacet mrtvých. Fian se najednou rozhodl vypovídat a spolupracovat. Díky tomuto rozhodnutí Fiana došlo postupně k odhalování dalších a dalších míst, kde se metanol nacházel.

S každým dalším úmrtím či otravou přibylo do spisu několik dokumentů…

Sedmý květnový den roku 2013 bylo již 45 mrtvých osob (ze 132 otrávených) a sedm desítek stíhaných osob. Policie varovala, že mezi lidmi může kolovat ještě zhruba 2 000 litrů smrtící směsi.

Policie České republiky spolupracovala v měsících od vypuknutí aféry i s Celní správou České republiky. Spolupráce probíhala i s vysokými školami – Vysoká škola chemicko-technologická dala ostravským policistům takzvaný Ramanův spektrometr, který dokázal přes obal změřit obsah metylalkoholu.

V hlavní větvi deset odsouzených

S policií v rámci celého vyšetřování spolupracoval i tým státních zástupců, kteří sehráli ve vyšetřování taktéž velmi podstatnou roli. Bylo potřeba správně kvalifikovat všechny činy, žádat o domovní prohlídky, o prohlídky nebytových prostor a další úkony, se kterými právě Krajské státní zastupitelství ve Zlíně pomáhalo. Na státních zástupcích pak bylo psát i obžaloby.

V pátek 22. listopadu 2013 došlo k ukončení vyšetřování hlavní větve metanolové kauzy. Dozorující státní zástupce Roman Kafka dostal od vyšetřovatelů spis údajně se slovy „teď už je to břemeno na vás“, kdy ve spisu byl návrh na podání obžaloby. Spis měl 31 tisíc stran spisového materiálu, bylo uvedeno v tomto spisu 38 mrtvých, 79 intoxikovaných, 400 vyslechnutých osob, 31 obviněných a vyčíslená škoda ze stran pojišťoven, poškozených a pozůstalých téměř 100 milionů.

28. únoru 2014 bylo osmatřicet mrtvých osob na otravu metanolem, kdy posledním považovaným zemřelým v rámci této kauzy byl osmapadesátiletý muž ze Žďárska.

21. května 2014 rozhodl Krajský soud ve Zlíně o vině a trestu u deseti obviněných. Fian a Křepela doživotí, Jiří Vacula (distributor) 15 let a zbylých sedm osob tresty odnětí svobody v délce trvání od osmi do jednadvaceti let. Tento rozsudek byl nepravomocný

4. února 2015 Vrchní soud v Olomouci potvrdil Fianovi a Křepelovi doživotní tresty odnětí svobody. 30. března 2018 i Nejvyšší soud v Brně potvrdil dvojici doživotní tresty – rozsudek zmiňoval nejméně 117 otrávených a 38 mrtvých. 5. dubna 2018 Krajský soud ve Zlíně zamítl návrh na obnovu řízení ze strany distributora Jiřího Vaculy – tresty tří hlavních aktérů tak byly definitivní.

I v nemocnici ve Zlíně bylo hospitalizováno několik desítek otrávených osob metanolem.

Ve vězení jsou již jen čtyři osoby

V současné době (září 2022) jsou ve vězení pouze 4 osoby – dva na doživotí odsouzení muži, Vacula, kterému trest skončí v září 2027 a Robert Sedlařík, kterému trest končí v říjnu 2026. Marin Cekota, Alexandr Jordán, Viktor Koláček, Aleš Svoboda, Libor Vanderka byli již podmínečně propuštění. U Martina Jirouta, který byl odsouzen na devět let, není v současné době osud znám. (Vycházeno z informací ČT – zdroj informací od Krajského soudu v Brně.)

Metanolová kauza tak byla největší kauzou české kriminalistiky počtem obviněných a zemřelých. Mnozí zapojení do vyšetřování a soudů s obviněnými se posunuli na vyšší posty u policie či v odvětví práva – dozorující státní zástupce je nyní soudcem u Krajského soudu v Brně.

I přes snahu týmu vyšetřovatelů, operativců, analytiků, techniků, celníků, hasičů, zdravotníků a mnohých dalších zemřelo 48 osob včetně třináctileté dívky, otráveno bylo (dle zdroje z Wikipedie) 132 osob. Mnozí otrávení (zdroj ČT) v současné době již nežijí, neboť je postihla nejčastěji rakovina. Mnoho osob po otravě ztratilo zrak.

V České televizi byl uveden film Metanol. Ten popisuje celou kauzu, avšak ne vše je ve filmu přesně zpracováno. Točilo se však i na reálných místech.

Závěrem patří výše zmíněným lidem zapojených do potlačení následků celé aféry velký dík. Také je třeba zdůraznit znovu upřímnou soustrast všem pozůstalým.

Zdroje informací byly zejména: Česká Televize, Wikipedie, tehdejší i současné články/reportáže o metanolové kauze, vlastní znalosti a pátrání.

Použité fotografie – Nemocnice Havířov, plakát k filmu Metanol a vlastní materiály.

Martin Kramer

Recent Posts

Co je to radioterapie?

V třetím pokračování série „Rakovina“ se zaměříme na jeden z možných způsobů léčby nádorových onemocnění.…

21 hodin ago

Při střetu osobního vlaku s nákladním vozem došlo ke zranění čtveřice žen

V pondělí, 4. listopadu, došlo minutu po půl jedenáctí dopoledne ke střetu motorového osobního vlaku…

2 dny ago

VIDEO: Při požáru v Brně bylo zraněno několik osob, včetně čtyř policistů zachraňujících obyvatele domu

V sobotu, 2. listopadu, byl na tísňovou linku hasičů kolem 16:25 nahlášen požár bytu ve…

3 dny ago

Srazil cyklistu a ujel, po nějakém čase se vrátil „zahladit“ stopy

Jako lidský „odpad“ se zachoval jednatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který 14. října srazil v katastru…

4 dny ago

Neskákejte do cesty tramvaji, nevyplácí se to!

Největším postrachem pro tramvajačky a tramvajáky jsou řidiči a řidičky vozidel a hlavně pak chodci.…

4 dny ago

Od diagnózy po začátek léčby

V prvním článku ze „série Rakovina“ jsme si představili, co je vlastně rakovina, respektive co…

5 dny ago