KPR, v současné době se využívá i výraz KPCR, označuje kardiopulmonální resuscitaci – označuje ať už laickou KPR, tak i tu rozšířenou o medikaci a přístroje ze strany zdravotníků/záchranářů.
KPR je činnost, při které se zachránci snaží oddálit klinickou smrt tak, aby v těle kolovala stále okysličená krev, která zásobuje mozek (jakmile je mozek bez kyslíku, je to obrovský problém). KPR se provádí u osob, u kterých došlo k zástavě oběhu.
KPR v podání laika spočívá ve stlačování hrudníku do zhruba 1/3 hloubky (5 až 6 centimetrů) ve frekvenci 100 až 120 stlačení za minutu. Hrudník stlačujeme propnutými rukami, kdy obě naše zápěstí dáme přes sebe, propneme prsty a masírujeme hrudník. Pakliže nás bude více, je fajn se pravidelně střídat, avšak NEPŘESTÁVAT v resuscitaci!
U novorozenců zahajujeme resuscitaci pěti vdechy, masírujeme srdíčko dvěma prsty a jedeme v rytmu 3:1. U dětí je potřeba provádět i vdechy!
U kojenců a dětí od roku do osmi let probíhá KPR tak, že na začátku začneme pěti vdechy a masírujeme oběma rukama v rytmu 15:2. U dětí je potřeba provádět i vdechy!
Nemusíte se ale bát, na tísňové lince 155 s vámi bude operátorka/operátor provádět KPR po telefonu – jde o TANR – telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitaci. Skvělé je ale využít možnost vyzkoušení si resuscitace při nejrůznějších dnech složek IZS a Dnech otevřených dveří hasičů, záchranářů a policistů.
V třetím pokračování série „Rakovina“ se zaměříme na jeden z možných způsobů léčby nádorových onemocnění.…
V pondělí, 4. listopadu, došlo minutu po půl jedenáctí dopoledne ke střetu motorového osobního vlaku…
V sobotu, 2. listopadu, byl na tísňovou linku hasičů kolem 16:25 nahlášen požár bytu ve…
Jako lidský „odpad“ se zachoval jednatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který 14. října srazil v katastru…
Největším postrachem pro tramvajačky a tramvajáky jsou řidiči a řidičky vozidel a hlavně pak chodci.…
V prvním článku ze „série Rakovina“ jsme si představili, co je vlastně rakovina, respektive co…