Tři, dva, jedna, start – tak takto to známe asi všichni. No jo, jenže „START“ funguje jinak – jedna, dva, tři, čtyři – červená, žlutá, zelená a černá.
„START“ je třídicí metoda při HPO, která má své počátky již v roce 1983, kdy byla vytvořena lékařem urgentní medicíny Lou Romingem po zemětřesení ve městě San Francisko. Lékař na vývoji této metody spolupracoval se záchrannými sbory z tohoto města a od roku 1994 je „START“ takový, jakým je nyní.
Třídicí metoda START souvisí se záchranáři vlastně okrajově, protože „START“ je využíván při třídění pacientů v rámci HPO ze strany hasičů a policistů. „Simple triage and rapid treatment“, v českém překladu „Snadné třídění a rychlé ošetření“, v jiném překladu „Snadné třídění a rychlá terapie“, již asi odhaluje, v čem tkví metoda „START“.
Hasiči a policisté dle předem naučených postupů vyhodnotí stav osoby, označí osobu barevnou páskou a tato osoba z vytřízení směřuje k ošetření a transportu.
Obecně platí, že:
Důležitá poznámka – jde opravdu o obecné popsání. Záchranáři s lékaři pak fungují v rámci PNP po prvotním vytřídění dle metody TIK – třídicí a identifikační karty – popsáno bude v dalším článku.
Zdroj části informací: diplomová práce, Bc. Adéla Perníková, ČVÚT.
V třetím pokračování série „Rakovina“ se zaměříme na jeden z možných způsobů léčby nádorových onemocnění.…
V pondělí, 4. listopadu, došlo minutu po půl jedenáctí dopoledne ke střetu motorového osobního vlaku…
V sobotu, 2. listopadu, byl na tísňovou linku hasičů kolem 16:25 nahlášen požár bytu ve…
Jako lidský „odpad“ se zachoval jednatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který 14. října srazil v katastru…
Největším postrachem pro tramvajačky a tramvajáky jsou řidiči a řidičky vozidel a hlavně pak chodci.…
V prvním článku ze „série Rakovina“ jsme si představili, co je vlastně rakovina, respektive co…