Jsou témata, ke kterým se jako obyčejný člověk, nemohu vyjadřovat, protože o nich nic nevím. Jsou ale pak témata, o kterých něco „málo“ vím a cítím potřebu uvést věci na pravou míru. Jedním takovým tématem je článek Novinek a stěžování si reportéra České televize, že jej „prudila“ hlídka policie u ruské ambasády…
Samozřejmě bylo potřeba zdůraznit, že jde o něco spojeného s Ruskem. Ale to, co se stalo panu Hynkovi z ČT, by se mu stalo i u jiných budov a pozemků – jde o to, že existuje něco jako chráněný objekt a prostor. Existuje něco jako „Vídeňská úmluva“, zákony České republiky, vnitřní předpisy a postupy Policie České republiky. A je jasné, že pokud se někdo delší dobu zdržuje v oblasti střežené Policií České republiky, může policie zjišťovat, o co jde…
Policie má bezpochyby právo na to, aby se zajímala, kdo kde na takovém místě je, co na takovém místě dělá a taky může, dokonce musí, konat, kdyby se hlídce něco nezdálo. Může osoby ztotožnit, může pátrat potom, o koho jde. To samé ale udělá policie i v oblasti letišť, Justiční stráž Vězeňské služby ČR u objektů, které střeží nebo třeba Vojenská policie, která střeží oblast Ministerstva obrany.
Zajímavá „aféra“ je také zásah policistů v civilu na akci jistého politika. Jistého mladého muže, který se dopustil možného protiprávního jednání, trojice kriminalistů svedla k zemi, neboť se bránil. Pravda, mladý muž je nemocný, je autistou, ale v tu chvíli Policie České republiky nemůže vědět, kdo je kdo. Po samotné situaci se do zasahujících policistů pustil ministr vnitra a sekundoval mu svým způsobem i policejní prezident (mnozí si asi vzpomenou na jejich vyjádření – a kdo ne, ten má možnost pustit si reportáž pořadu Reportéři ČT).
Oddělení vnitřní kontroly PP neshledalo na zákroku policistek a policistů téměř žádné pochybení. U případu z Borovan to ale „smrdělo“ možným protiprávním jednáním ze strany policistů. Proto se do akce pustila Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ta neshledala žádné protiprávní jednání ze strany zakročující trojice kriminalistů.
Novináři, zejména pak ty z České televize a pořadu Reportéři ČT šli ale ještě dál. Vypátrali jména zasahujících policistů a to, kde tito operativci z ÚO Jindřichův Hradec a Český Krumlov bydlí. A jak je dobrým zvykem novinářů, okamžitě šli samotné policisty vyzpovídat… Takže vlastně „propálili“ potencionálním osobám páchajícím protiprávní jednání v takové míře, že to již zajímá „kriminálku“, tváře a bydliště policistů, kteří je dost možná mohou dostat za mříže… A netřeba asi komentovat ani to, jak se do trojice, vlastně nejen této trojice, pouští „odborníci“ na sociálních sítích.
Stalo se nám tu tak opět něco, co se dá nazvat „hon na čarodějnice“, respektive hon příslušníky Policie České republiky, kteří vykonávají svou službu tak, jak jim nařizuje Zákon o policii. Policistky a policisté se tak mnohdy musí potýkat nejen s nejrůznějšími kriminálními živly, ale také se samotnými novináři. Nejhorší na tom všem je ale fakt, že ministr vnitra i policejní prezident vlastně tvrdě stříleli do svých řad a do této chvíle jsem nezahlédl žádnou omluvu…
Martin Kramer – autor projektu Ze života IZS
V třetím pokračování série „Rakovina“ se zaměříme na jeden z možných způsobů léčby nádorových onemocnění.…
V pondělí, 4. listopadu, došlo minutu po půl jedenáctí dopoledne ke střetu motorového osobního vlaku…
V sobotu, 2. listopadu, byl na tísňovou linku hasičů kolem 16:25 nahlášen požár bytu ve…
Jako lidský „odpad“ se zachoval jednatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který 14. října srazil v katastru…
Největším postrachem pro tramvajačky a tramvajáky jsou řidiči a řidičky vozidel a hlavně pak chodci.…
V prvním článku ze „série Rakovina“ jsme si představili, co je vlastně rakovina, respektive co…