Mlha, velký nepřítel řidiček a řidičů – nesprávné použití mlhových světel, další nepřítel řidiček a řidičů. Kdy se mají správně zapínat mlhová světla? A jak je používat?
Ve chvíli, kdy potkáte mlhu takovou, „že by se dala krájet“, husté sněžení nebo déšť, je na místě zapnout mlhová světla. Nezapomínejte ale také na to, že mlhová světla se po výjezdu z mlhy, silného sněžení/deště mají vypnout. Policie také doporučuje snížit rychlost v době sychravého počasí. „Důležitým prvkem bezpečné jízdy nejen v tomto sychravém počasí je předvídavost, ale rozhodně se vyplatí také pomalejší jízda. Na podzim a v zimním období hrozí akutní nebezpečí smyku, a to především v místech, kde se mohou střídat různé povrchy,“ uvedla kpt. kpt. Hana Rubášová, tisková mluvčí PP PČR.
V zákoně číslo 361/2000Sb.) o provozu na pozemních komunikacích je stanoveno:
Osvětlení vozidel §32/odst. 4)
Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy.
Vymezení základních pojmů § 2/ odst. f)
snížená viditelnost je situace, kdy účastníci provozu na pozemních komunikacích dostatečně zřetelně nerozeznají jiná vozidla, osoby, zvířata nebo předměty na pozemní komunikaci, například od soumraku do svítání, za mlhy, sněžení, hustého deště nebo v tunelu.
Rychlost jízdy v mlze
Zákon číslo 361/2000 o provozu na pozemních komunikacích stanoví, že řidič musí rychlost jízdy přizpůsobit zejména svým schopnostem, vlastnostem vozidla, předpokládanému stavu pozemní komunikace a mimo jiné musí jízdu přizpůsobit povětrnostním podmínkám a jiným okolnostem, které je možno předvídat. Smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na níž má rozhled, aby byl schopen zastavit před nenadálou překážkou (odstavené vozidlo, předmět na silnici, chodec, cyklista a podobně).
Text: autor a kpt. kpt. Hana Rubášová, tisková mluvčí PP PČR.