Dvaadvacátý únor je spojený s Evropským dnem obětí trestných činů. Probační a mediační služba společně s Policií České republiky již tuto akci pořádá po několikáté.
Ve 12:00 budou rozblikána služební vozidla Policie České republiky. Přesně v pravé poledne budou oběti uctěni i minutou ticha. „Evropský den obětí trestných činů je každoroční připomínkou podpisu Charty práv obětí ve Velké Británii v roce 1990. Jeho cílem je především zvýšit povědomí o právech a potřebách obětí. Stejný úkol si klade také Probační a mediační služba, která dlouhodobě podporuje oběti trestných činů v jejich aktivním úsilí vyrovnat se s těžkou životní situací a pomáhá v boji proti předsudkům. Požádat o pomoc či odbornou radu mohou tyto osoby aktuálně v 74 střediscích po celé republice,“ uvedla mluvčí policie Ústeckého kraje por. Veronika Hyšplerová.
„Práva obětí jsou ukotvena v zákoně č. 45/2013 Sb., O obětech trestných činů. Tento zákon přesně vymezuje status „zvlášť zranitelné oběti“, mezi které patří například i děti, osoby vysokého věku nebo oběti domácího a sexuálního násilí, znásilnění, teroristického útoku. Zvlášť zranitelným obětem náleží zvláštní práva, například bezplatná pomoc advokáta, odborná pomoc, lékařské ošetření, ale i výslech této oběti osobou stejného či opačného pohlaví. Příslušníci Policie České republiky jsou si vědomi zranitelnosti obětí trestných činů, kdy jedním z jejích dlouhodobých cílů je zajištění lidského a citlivého přístupu k těmto obětem,“ dodala mluvčí Hyšplerová.
Pakliže by se někdo setkal s jakoukoli trestnou činností a potřeboval by informace, může se podívat na webové stránky určené právě pro oběti trestných činů. Policie si váží všech, kteří se rozhodnou mluvit o tom, co se jim stalo. V rámci Policie České republiky působí i speciálně vyškolení krizoví interventi (v odkaze více o jejich činnosti) připraveni na pomoc těm, co jejich služby budou potřebovat. Interventi nepomáhají jen obětem trestných činů, ale také pozůstalým po obětech.