Aktuálně

Moravskoslezské záchranáře zaměstnávají úrazy lyžařů

V posledních dnech zasahují posádky ZZS Moravskoslezského kraje společně s Horskou službou Beskydy a Jeseníky u většího množství zraněných osob na sjezdovkách v nejrůznějších ski areálech.

Jen za období od pátku 3. února do dnešního dne, osmého února, zasahovat u dvanácti zraněných lyžařů – a to jsou zásahy jen na území Moravskoslezského kraje. V úterý 7. února pak zasahovali záchranáři hned u pěti zraněných osob na sjezdovkách.

„Polovina zraněných byla dětského věku, dospělí pak v rozmezí devatenáct až sedmašedesát let. Mezi nejčastější patřily úrazy dolních nebo horních končetin, ve dvou případech hlavy, u jednoho z lyžařů pak došlo k poranění hrudníku. Příčinám dominovaly pády na lyžích, dvakrát se jednalo o úrazy na snowboardu a jednou při jízdě na lyžařském vleku. Pacienti byli posádkami po ošetření vesměs transportováni do spádových zdravotnických zařízení,“ uvedl mluvčí ZZS Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl.

Poslední ze zásahů se odehrál v úterý 7. února v beskydských Malenovicích. Pozemní posádka společně s posádkou LZS z Ostravy mířily na pomoc ke zranění dívce. Ta utrpěla těžké poranění horní i dolní končetiny. Na místě provedlo ošetření poranění, došlo k zajištění žilního vstupu a k podávání léků. Po přípravě k transportu byla dívka letecky přepravena do traumatologického centra FN Ostrava.

Záchranáři v těchto případech velmi úzce spolupracují s horskými záchranáři a s posádkou Letecké záchranné služby z Ostravy. Velkou výhodou u horských záchranářů je to, že téměř bez problému se dostanou na většinu sjezdovek. Umí velmi dobře první pomoc a spolupráce s nimi je tak pro záchranáře výborná. Letečtí záchranáři pak mají nespornou výhodu v tom, že do specializovaných center přepraví pacienty velmi rychle – u vážných úrazů pak rychlost hraje velkou roli.

1. března zasahovali záchranáři u zraněných lyžařů osmkrát!

Jen za jediný den zasahovali záchranáři ZZS Moravskoslezského kraje společně s Horskou službou Beskydy a Jeseníky u osmi zraněných osob při lyžování. Pětkrát byl zásah na Frýdecko-Místecku, jednou v Horní Lhotě u Ostravy a Staré Vsi na Bruntálsku.

Pět pacientů bylo v dětském věku, dva úrazy se přihodily i seniorům. Nejvíce byly ošetření poranění hlavy a úrazy končetin. ,,Nejvážnější zranění utrpěla desetiletá dívka v Pstruží na Frýdecko-Místecku, k níž v odpoledních hodinách letěl i vrtulník LZS. Po kolizi s jiným lyžařem a následném nárazu do zídky utrpěla poranění hlavy a jevila známky otřesu mozku. Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče ji posádka leteckých záchranářů transportovala do ostravské Fakultní nemocnice,“ uvedl Lukáš Humpl, tiskový mluvčí ZZS Moravskoslezského kraje.

Pamatujte, že na horách se nevyplácí přeceňovat své síly. Je dobré investovat do vybavení a v žádném případě není nošení helmy hrdinstvím. Hlava je to nejzranitelnější, co my lidé máme!

Foto: ze zásahu v Malenovicích ZZS MSK

Martin Kramer

Recent Posts

Co je to radioterapie?

V třetím pokračování série „Rakovina“ se zaměříme na jeden z možných způsobů léčby nádorových onemocnění.…

2 týdny ago

Při střetu osobního vlaku s nákladním vozem došlo ke zranění čtveřice žen

V pondělí, 4. listopadu, došlo minutu po půl jedenáctí dopoledne ke střetu motorového osobního vlaku…

2 týdny ago

VIDEO: Při požáru v Brně bylo zraněno několik osob, včetně čtyř policistů zachraňujících obyvatele domu

V sobotu, 2. listopadu, byl na tísňovou linku hasičů kolem 16:25 nahlášen požár bytu ve…

3 týdny ago

Srazil cyklistu a ujel, po nějakém čase se vrátil „zahladit“ stopy

Jako lidský „odpad“ se zachoval jednatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který 14. října srazil v katastru…

3 týdny ago

Neskákejte do cesty tramvaji, nevyplácí se to!

Největším postrachem pro tramvajačky a tramvajáky jsou řidiči a řidičky vozidel a hlavně pak chodci.…

3 týdny ago

Od diagnózy po začátek léčby

V prvním článku ze „série Rakovina“ jsme si představili, co je vlastně rakovina, respektive co…

3 týdny ago