Cévní mozková příhoda (iktus) postihuje čím dál tím více i mladší pacienty. ZZS krajů v rámci práce pacientů s cévní mozkovou příhodou patří mezi světovou špičku.
Důkazem je i ocenění, které získala v loňském roce ZZS Zlínského kraje. „Ocení EMS Angels Award Diamond Status, které v závěru loňského roku obdržela Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje (ZZS ZK). Ocenění uděluje Iniciativa Angels ve spolupráci s odbornou společností EUSEM a mezinárodní pracovní skupinou odborníků pro iktovou péči v přednemocniční fázi,“ uvedl Jakub Omelka, tiskový mluvčí ZZS Zlínského kraje.
V rámci tohoto oceňování získávají ZZS dle kriterií ocenění ve třech kategorií – Diamond, Platinum a Gold. „Mezi hodnocená kritéria patří například průměrný čas strávený s pacientem v místě události, procento pacientů s cévní mozkovou příhodou směřovaných do vysoce specializovaného pracoviště s iktem a další,“ dodává Jakub Omelka.
V rámci České republiky v loňském roce toto ocenění získaly i ZZS Jihomoravského kraje, ZZS Moravskoslezského kraje a ZZS Ústeckého kraje. V platinovém stupni uspěla ZZS Pardubického kraje a ZZS Jihočeského kraje. Mezi hodnocená kritéria patří například průměrný čas strávený s pacientem v místě události, procento pacientů s cévní mozkovou příhodou směřovaných do vysoce specializovaného pracoviště s iktem a další.
Jak poznat cévní mozkovou příhodu a co vlastně „iktus“ je, se dočtete v tomto článku. Pamatujte, že čas je to nejdůležitější, co při takové události hraje roli.
Foto: ZZS Zlínského kraje