Aktuálně

15. 5. patří dni tísňové linky 155 – v mnoha krajích proběhnou zajímavé akce

Již poněkolikáté má veřejnost v pondělí, 15. května, na den tísňové linky 155 navštívit záchranáře v nejrůznějších částech republiky a seznámit se s tím, jak vypadá práce záchranářů z výjezdových skupin, ale hlavně, a to je podstatné, na tísňové lince 155.

V rámci těchto akcí bude probíhat i edukace veřejnosti v poskytování první pomoci, volání na tísňovou linku 155 a někde bude umožněna i návštěva zázemí záchranářů, podívání se na techniku a mnoho dalšího. K jednotlivým akcím, které jsou postupně doplňovány, si můžete zjistit podrobnosti v rubrice „Akce se složkami IZS“.

„V Brně se Den linky 155 uskuteční opět na Moravském náměstí u sochy Jošta, a to v pondělí 15. května od 9 do 16 hodin. Zájemcům ukážeme vybavení sanitek (včetně tzv. speciálů), vyzkouší si první pomoc s našimi zkušenými lektory. Vysvětlíme, jak postupovat při zástavě oběhu, ale letos se také více zaměříme na cévní mozkovou příhodu. Nabídneme dynamické ukázky a pestrý program jsme připravili i pro ty nejmenší. Budou si moct ošetřit plyšového psa Defíka či zajezdit v plyšové sanitce. Po celou dobu s námi bude také aplikace Záchranka, která představí svoje novinky,“ uvedla Mgr. Michaela Bothová, tisková mluvčí ZZS Jihomoravského kraje. „V rámci celého kraje pak bude přístupných 10 základen, kde nabídneme komentované prohlídky: Boskovice 10:00 – 16:00, Brno-Černovice 9:00 – 14:00, Brno-Ponava 9:00 – 16:00, Břeclav 8:00 – 17:00, Hrušovany nad Jevišovkou 9:00 – 16:00, Ivančice 9:00 – 16:00, Šumná 9:00 – 16:00, Veselí nad Moravou 8:00 – 16:00, Vyškov 9:00 – 15:00, Znojmo 9:00 – 16:00,“ dodává Bothová.

DÁLE TISKOVÁ ZPRÁVA ASOCIACE ZÁCHRANNÝCH SLUŽEB.

Za loňský rok eviduje Asociace zdravotnických záchranných služeb celkový počet téměř 1 228 000 výjezdů v rámci ČR. Je to rekordní údaj, který představuje nárůst o více jak 60 tisíc výjezdů (5 procent) oproti předchozímu roku. Nárůst v loňském roce zaznamenala naprostá většina zdravotnických záchranných služeb. Posádky tak každou hodinu vyjížděly k pacientům v průměru 140krát, to znamená více jak dva výjezdy za minutu.

V České republice bylo v loňském roce celkem 612 výjezdových skupin zdravotnických záchranných služeb, které k pacientům vyrážely z 318 základen – základny můžete vidět na interaktivní mapě, poznámka autora.

Za každým takovým výjezdem záchranářské nebo lékařské posádky k pacientům je v naprosté většině případů tísňová výzva přijatá prostřednictvím linky 155 na některém ze 14 zdravotnických operačních středisek. Ta jsou rozmístěna po jednom v každém kraji a v hlavním městě.

Zde jsou volající spojeni během několika sekund s dispečerkami a dispečery – profesionálními zdravotníky, kteří na základě poskytnutých informací rozhodují o vyslání posádek a pomáhají volajícím svými radami při poskytování první pomoci. Dispečeři jsou tedy prostřednictvím telefonu a svého hlasu prvním zdravotníkem na místě a jsou zásadní součástí řetězce přežití pacientů.

Jak správně postupovat při pomoci druhým a volání na linku 155?

  • Na prvním místě je bezpečnost samotných zachránců. Než začneme komukoliv pomáhat, vždy je důležité se na pár sekund zastavit a zamyslet se, jestli nám nehrozí nějaké nebezpečí.
  • Zdravotnickou záchrannou službu volejte vždy, když si nejste jistí, zda danou situaci zvládnete vlastními silami. Ne každé volání musí nutně skončit výjezdem záchranné služby, ale třeba „jen“ užitečnou radou.
  • Pokud se rozhodnete pomoc v případě ohrožení zdraví zavolat, vždy vytočte přímo tísňovou linku 155. Případně využijte bezplatnou aplikaci Záchranka.
  • Nejdůležitější informací, kterou operátor potřebuje vědět, je adresa – tedy místo, kde se nacházíte.
  • Pak přenechejte iniciativu na operátorovi – odpovídejte na otázky, nechte se vést a nikdy nezavěšujte jako první.
  • Nemusíte mít strach, protože i laika dokážou profesionálové na tísňové lince navést k poskytnutí účinné první pomoci. Není to nic těžkého, díky jejich radám zvládne pomoci opravdu každý a nakonec zjistíte, že k záchraně života nepotřebujete víc než svoje dvě ruce.

Foto: oficiální plakát Dne tísňové linky 155

Text: autor, tisková zpráva Asociace záchranných služeb a Michaela Bothová, tisková mluvčí ZZS Jihomoravského kraje

Martin Kramer

Recent Posts

Co je to radioterapie?

V třetím pokračování série „Rakovina“ se zaměříme na jeden z možných způsobů léčby nádorových onemocnění.…

2 týdny ago

Při střetu osobního vlaku s nákladním vozem došlo ke zranění čtveřice žen

V pondělí, 4. listopadu, došlo minutu po půl jedenáctí dopoledne ke střetu motorového osobního vlaku…

3 týdny ago

VIDEO: Při požáru v Brně bylo zraněno několik osob, včetně čtyř policistů zachraňujících obyvatele domu

V sobotu, 2. listopadu, byl na tísňovou linku hasičů kolem 16:25 nahlášen požár bytu ve…

3 týdny ago

Srazil cyklistu a ujel, po nějakém čase se vrátil „zahladit“ stopy

Jako lidský „odpad“ se zachoval jednatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který 14. října srazil v katastru…

3 týdny ago

Neskákejte do cesty tramvaji, nevyplácí se to!

Největším postrachem pro tramvajačky a tramvajáky jsou řidiči a řidičky vozidel a hlavně pak chodci.…

3 týdny ago

Od diagnózy po začátek léčby

V prvním článku ze „série Rakovina“ jsme si představili, co je vlastně rakovina, respektive co…

3 týdny ago