Prvních 50 kusů policejních vozidel Škoda Kodiaq s ochranným rámem převzala Policie České republiky na polygonu v Úhelnici u Mladé Boleslavi v úterý, 17. října.
Slavnostního aktu se účastnili i mistr vnitra Vít Rakušan, policejní prezident genpor. Martin Vondráček a člen představenstva společnosti Škoda Auto Martin Jahn. Tato hlídková vozidla budou soužit pro účely Služby pořádkové policie a Služby dopravní policie Krajských ředitelství policie. Policie České republiky celkově objednala 289 vozidel v hodnotě 453 158 244 Kč, přičemž z rozpočtu Policie České republiky bude hrazeno 68 880 009 Kč. Většinu nákladů na pořízení tak pokryjí prostředky z evropských fondů, konkrétně z Evropského fondu pro regionální rozvoj, z projektu „Technologické a materiální vybavení Policie ČR k řešení krizových událostí“, který je spolufinancován z Integrovaného regionálního operačního programu 2014-2020 („IROP“) z prostředků React-EU (96. výzva v rámci reakce Unie na pandemii COVID-19).„Díky efektivnímu využívání možností mimorozpočtového spolufinancování jsme v mnoha případech schopni realizovat investiční akce, které by čistě z vlastních zdrojů vůbec nebylo reálné zajistit,“ uvedl náměstek policejního prezidenta pro ekonomiku plk. Jaromír Bischof.
Co se týká samotných Kodiaqů, tak jsou v provedení 4×4. O pohon se stará dvoulitrový benzínový motor o výkonu 180 kW. Ten spolupracuje se sedmistupňovou automatickou převodovkou DSG a mají navíc adaptivní podvozek. Vozidla jsou odlišná od civilních vozidel speciální výbavou, ochranným rámem a zvukovým a výstražným zařízením.
„Mám radost, že se nám podařilo zajistit obměnu policejních vozidel pro více než 240 prvosledových hlídek, které vyjíždějí k těm nejzávažnějším incidentům na území celé České republiky. Nová vozidla bez problému pojmou speciální vybavení včetně dlouhých zbraní a budou hlídkám zajišťovat vyšší bezpečnost i komfort každodenní náročné služby,“ uvedl policejní prezident Martin Vondrášek s doplněním, že zbývající počet vozidel je určen pro příslušníky z řad služby dopravní policie. Nejedná se tedy ani tak o rozšíření policejního vozového parku, ale o jeho postupnou a nezbytnou obměnu.
Slavnostního předání nových policejních vozidel bylo v druhé části spojeno také s ukázkou tzv. PIT manévru, díky kterému jsou příslušníci Policie České republiky schopni bezpečně zastavit ujíždějící řidiče. „Od roku 2021 jsme na použití této techniky zastavování vozidel proškolili téměř šest tisíc policistek a policistů ze všech krajských ředitelství a některých celorepublikových útvarů. Nejen při dopravní nehodě, ale i při této činnosti se ochranný rám ukazuje jako vysoce funkční bezpečnostní prvek,“ doplnil policejní prezident.
Text: autor a plk. Jozef Bocán, tiskový mluvčí, PP ČR
Foto: Policie České republiky
V třetím pokračování série „Rakovina“ se zaměříme na jeden z možných způsobů léčby nádorových onemocnění.…
V pondělí, 4. listopadu, došlo minutu po půl jedenáctí dopoledne ke střetu motorového osobního vlaku…
V sobotu, 2. listopadu, byl na tísňovou linku hasičů kolem 16:25 nahlášen požár bytu ve…
Jako lidský „odpad“ se zachoval jednatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který 14. října srazil v katastru…
Největším postrachem pro tramvajačky a tramvajáky jsou řidiči a řidičky vozidel a hlavně pak chodci.…
V prvním článku ze „série Rakovina“ jsme si představili, co je vlastně rakovina, respektive co…