V rámci popisu událostí, u kterých zasahují hasiči a další složky IZS, se můžete setkat s něčím, čemu se říká „stupeň požárního poplachu/poplachu složek IZS“ – dále jen „stupeň“. Na rozdíl od základní školy mají hasiči celkem čtyři stupně, kdy posledním je zvláštní stupeň poplachu. Z čeho tyto stupně vychází? A co vše se dle nich řídí? To se dočtete na dalších řádcích.
Stupně poplachu jednotek požární ochrany (JPO) a složek IZS se řídí Vyhláškou č. 328/2001 Sb. Vyhláška Ministerstva vnitra o některých podrobnostech zabezpečení integrovaného záchranného systému v paragrafech 20 až 24 právě stupně poplachu řeší. Obecně tato vyhláška říká, že stupeň poplachu předurčuje potřebu sil a prostředků na zdolání mimořádné události.
Prvotní vyhlášení stupně poplachu je na operačním důstojníkovi Krajského operačního a informačního střediska HZS kraje. Velitel zásahu, který přijede na místo mimořádné události, pak může nechat změnit stupeň požárního poplachu.
Bylo již zmíněno, že stupně poplachu jsou čtyři – první, druhý, třetí a ten nejvyšší – zvláštní. Vyhlášení stupně poplachu se řídí předem danými kritérii – záleží například na počtu ohrožených osob, v jakém prostředí se stala mimořádná událost nebo třeba to, zda bude potřeba zřízení štábu velitele zásahu, většího množství hasebních prostředků a podobně.
Jistou zajímavostí je pak zvláštní stupeň požárního poplachu. Ten je vyhlášen v případě, že mimořádná událost ohrožuje území větší jak jeden kilometr čtvereční, více jak 1 000 osob, na místě budou zasahovat složky z více krajů, je třeba zřídit štáb velitele zásahu a půjde o speciální koordinaci složek IZS a jednotlivých institucí.
Zvláštní stupeň požárního poplachu není však spojen jen a pouze s požáry. Poslední velkou událostí, kdy byl právě nejvyšší stupeň vyhlášen, byl požár v Národním parku České Švýcarsko. Známou událostí je ale také řádění tornáda v Jihomoravském kraji z roku 2021, případně pak zásahy u povodní.
Řešení jakékoliv mimořádné události je však odlišné. V každé situaci se postupuje jinak a byť u těch nejtypičtějších zásahů je téměř vždy jasné, jaký bude průběh, někdy se mohou podmínky měnit.
V třetím pokračování série „Rakovina“ se zaměříme na jeden z možných způsobů léčby nádorových onemocnění.…
V pondělí, 4. listopadu, došlo minutu po půl jedenáctí dopoledne ke střetu motorového osobního vlaku…
V sobotu, 2. listopadu, byl na tísňovou linku hasičů kolem 16:25 nahlášen požár bytu ve…
Jako lidský „odpad“ se zachoval jednatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který 14. října srazil v katastru…
Největším postrachem pro tramvajačky a tramvajáky jsou řidiči a řidičky vozidel a hlavně pak chodci.…
V prvním článku ze „série Rakovina“ jsme si představili, co je vlastně rakovina, respektive co…