Není to tak dávno, co jsme zveřejnili první článek zdravotnického záchranáře Pavla Svatoně o vybavení vozidla RZP. V prvním článku jsme se věnovali přístrojovému vybavení, dnes pro vás máme pokračování v podobě zásahového vybavení.
V minulém článku jsem nastínil, že máme v sanitce tlakové lahve s kyslíkem (nikoliv bomby). Z velkých lahví je kyslík rozvedený do několika výstupů po sanitce. K pacientovi si však bereme jen „malou flašku“, kterou máme uloženou v kyslíkovém batohu. V něm najdeme i již představený plicní ventilátor, kyslíkové masky jak pro děti, tak pro dospělé, jak obyčejné, tak i s mikronebulizací. Taková kyslíková maska má na sobě přidělanou malou nádobu, do které nalijeme roztok léku a jelikož do nádoby proudí kyslík, začne se vytvářet mlha, kterou pacient společně s kyslíkem vdechuje. Léčíme tak například astmatické záchvaty, různá plicní onemocnění, nebo třeba akutní laryngitidu.
V sanitce pak máme ještě jednu tlakovou lahev, která obsahuje Entonox. Entonox je směs kyslíku a oxidu dusného (rajského plynu). Pomocí speciálního nástavce ho můžeme podat pacientovi při vědomí, který má bolesti úrazového charakteru, nebo třeba dětským pacientům, kteří mají strach ze zajištění žilního vstupu a podobně. Ulevuje totiž jednak od bolesti, ale zároveň navozuje pocit radosti a pacienti na Entonoxu se dost často smějí.
Další batoh, který máme, je batoh zásahový a bereme ho ke každému pacientovi. Obsahuje prakticky vybavení celé sanitky. Jsou zde pomůcky, které potřebujeme na zajištění pacienta mimo sanitní vůz. Máme zde vybavení pro umělé dýchání, pro zajištění dýchacích cest, žilního vstupu, pomůcky pro zástavu krvácení a ošetření ran a také infuzní roztoky a ampulárium s léky. K dispozici máme léky tlumící bolest, léky používané při resuscitaci, různé léky ovlivňující srdeční aktivitu, krevní tlak, krevní srážlivost a krevní cukr. Dále pak léky, které potlačují záchvaty křečí, léky, které účinkují při dýchacích obtížích, různé minerály a jiné. Náš zásahový batoh váží okolo 11 kilogramů.
K popáleným pacientům si s sebou bereme ještě i popáleninovou tašku, ve které máme speciální popáleninové roušky, které potlačují bolestivost popálenin a zmírňují jejich rozsah. K rodícím ženám si pak bereme porodnickou tašku, ve které máme pohromadě veškeré pomůcky pro zvládnutí překotného porodu a k ošetření novorozence. Někdy potřebujeme brašničku s intraoseální vrtačkou. Ta nám slouží k zajištění vstupu do cévního řečiště pacienta přes kostní dřeň. Speciální jehlu navrtáme na určené místo do kosti a můžeme tak podávat léky a roztoky i těm, u kterých nelze, z různých důvodů, zajistit běžný žilní vstup.
Pro zvládnutí mimořádné události disponujeme třídící taškou, která obsahuje třídící pásky, třídící karty a malé množství obvazového materiálu. V případě většího množství pacientů se pomocí těchto pásků pacienti roztřídí do skupin podle závažnosti jejich stavu. Ve specifických situacích využíváme k vlastní ochraně také ochranné přilby, nebo třeba balistické vesty.
V příštím článku se společně podíváme na zbylé pomůcky a prostředky, které každý den používáme.
Text: Pavel Svatoň a Martin Kramer (úvod)
Foto: Pavel Svatoň a Martin Kramer (náhledová fotografie)
V třetím pokračování série „Rakovina“ se zaměříme na jeden z možných způsobů léčby nádorových onemocnění.…
V pondělí, 4. listopadu, došlo minutu po půl jedenáctí dopoledne ke střetu motorového osobního vlaku…
V sobotu, 2. listopadu, byl na tísňovou linku hasičů kolem 16:25 nahlášen požár bytu ve…
Jako lidský „odpad“ se zachoval jednatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který 14. října srazil v katastru…
Největším postrachem pro tramvajačky a tramvajáky jsou řidiči a řidičky vozidel a hlavně pak chodci.…
V prvním článku ze „série Rakovina“ jsme si představili, co je vlastně rakovina, respektive co…