Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje od nového roku začal postupně obnovovat svou zásahovou techniku. Jedno mají cisterny, výšková technika, velitelské automobily a další společné – „oranžovou“ RAL 3024.
Nová zásahová technika je rozdělena do různých míst kraje na (centrální) hasičské stanice. Například ve Strakonicích i v Českých Budějovicích je více kusů nové hasičské techniky. Obnova techniky HZS Jihočeského kraje je velmi důležitá, neboť na některých místech jsou velmi stará vozidla.
Automobilový žebřík dislokovaný na CHS Strakonice je na podvozku Scania P440 se žebříkovou sadou od Magirusu. Od začátku února je tento automobilový žebřík s dosahem čtyřicet metrů zařazen do výjezdu. Třínápravový podvozek je vybaven šestiválcem o výkonu 324 kW s moderní převodovkou.
Automobilový žebřík je široký 2,5 metru, vysoký 3,6 metru a dlouhý jedenáct metrů. V městské zástavbě je manévrování vozidla jednodušší, neboť třetí náprava je řiditelná. Žebříková sada je s pěti sadami, kdy poslední je zalamovací. K „zapatkování“ slouží podpěry vybavené přisvícením a kamerami. Koš automobilového žebříku je určen pro pět osob a jeho nosnost je 500 kilogramů. Má ochlazovací tresky, na koš může být nasazena lafetová proudnice, světelný zdroj nebo nosítka.
Na Centrální hasičské stanici v Českých Budějovicích byla v listopadu 2023 přivezena automobilová plošina Bronto na podvozku Scania P440, který nahradila AP 32 Bronto na podvozku Volvo – tuto techniku od sebe dělí více jak deset let.
Podvozek plošiny má tři nápravy a je poháněn poháněn prostřední a zadní nápravou – ta je navíc řiditelná, takže manévrování ztíženém prostoru (sídliště) je jednodušší. Motor Scanie je šestiválcový a má výkon 324 kW s převodovkou Opticruise i s retardérem. Pro hasiče je dvoumístná kabina vybavena klimatizací a nezávislým topením. V rámci další výbavy vozidla jsou kamery, digitální vozidlový terminál a další. Výška vozidla je 3,65 m, šířka 2,5 m a délka 10,2 m. Skvělým pomocníkem je vzduchové odpružení – výšku vozu lze zvednout až o 150 mm.
Plošina Bronto Skylift FL 45 XR má záchranný žebřík, záchranný koš s automatickým vyrovnáním a dosah je 45 metrů. Koš má nosnost 500 kilogramů a předním evakuačním vstupem. Koš lze opět dovybavit nosítky, případně pak evakuačním rukávem. Za necelé tři minuty je stabilizován a plným rozložením. Podpěry jsou automatické a jsou schopné se vyrovnat do vodorovné polohy.
Cisternová automobilová stříkačka na podvozku Tatra Terra byla dodávána k HZS Jihočeského kraje již během loňské roku. V současné době jsou tyto Terry od firmy THT Polička na CHS Strakonice, Jindřichův Hradec a na Hasičských stanicích Blatná, Dačice, Křemže, Trhové Sviny a Frymburk. Terra nahradila již zastaralé cisterny.
Dvounápravový podvozek od Tatry s osmiválcovým motorem má výkon 325 kW a je vybaven automatickou převodovkou Allison. Je možné připojit pohon předních kol, kdy jsou obě nápravy vybaveny uzávěrkou diferenciálu. Tatra se může brodit klidnou vodou až do výšky 75 centimetrů. Kabina je určena pro šest hasičů a je velmi prostorná. V kabině nalezneme mimo jiné přenosné svítilny, dýchací techniku, digitální vozidlový terminál, zásahovým tabletem pro velitele. Součástí vozidla jsou již několikrát zmíněné kamery se záznamem jízdy.
Čerpadlo vozidla je vícestupňové s výkonem 2000 litrů za minutu. Vozidlo má nádrže o objemu 4000 litrů hasební vozidy a 240 litrů pěnidla. Vozidlo i čerpadlo lze ovládat dotykovým displejem z místa čerpacího zařízení, popřípadě z digitálního vozidlového terminálu. K osvětlení místa zásahu je určen výkonný osvětlovací stožár. Úložné prostory nástavby jsou přizpůsobeny pro potřeby jednotlivých stanic.
Hasiči na Centrální hasičské stanici v Českých Budějovicích vyměnili hasičskou cisternu na podvozku Scania P340 z roku 2006 za novou Scanii na podvozku P440. Scanie je na silničním podvozku a nástavbu vyrobila česká společnost THT Polička.
Cisterna je na dvounápravovém podvozku provedením 4×2 a má prodlouženou a zvýšenou kabinou pro šest hasičů. Nápravy jsou navíc pneumaticky odpružené, díky čemuž je opět možné zvýšit výšku vozidla až o 150 mm. Zadní poháněná náprava je vybavena podmetacími řetězy. O pohon se stará šestiválec o výkonu 324 kW, který je spojen s automatickou převodovkou Allison s retardérem.
Kabina je vybavena klimatizací, nezávislým topením a prostředky sloužícím pro zásah hasičů. Strojník má opět k dispozici tablet s možností ovládání nástavby, velitel má pak tablet pro podporu výjezdu a radiostanici a digitální terminál. Samotná nástavba vozidla je vyrobena z polyesteru. Vícestupňové čerpadlo od THT Polička má výkon 2000 litrům za minutu. Ovládat čerpadlo je možné z pracoviště strojníka nebo z tabletu. Nádrž na vodu je o objemu 3200 litrů a 200 litrů se vejde do nádrže na pěnidlo. Úložné prostory si hasiči opět přizpůsobili dle zvyklostí CHS České Budějovice.
Nové velitelské vozy začaly být dodávány v roce 2023 a další dodávky pokračovaly v roce 2024. Škoda Kodiaq je vybavena vznětovým dvoulitrovým čtyřválcem spřaženým s automatickou převodovkou DSG. Pohon vozidla je 4×4. I tyto vozidla určená pro velitele, vyšetřovatele příčin požárů a řídicí důstojníky jsou v polepu RAL 3024.
Bonusem pro viditelnost vozidla je na zadní části vozidla chevron. Ve vozidle je vozidlový terminál, v zadní části vozidla je pak vestavba sloužící pro uložení výbavy.
Na hasičských stanicích Dačice a Milevsko od loňského roku jsou ve výjezdu nové velkoobjemové cisterny.
Třínápravový podvozek s osmiválcovým motorem Tatra o výkonu 325 kW je spojen s automatickou převodovkou Allison. Lze zvolit pohon všech kol, který je navíc možné podpořit uzávěrkami nápravových a mezinápravovými diferenciálu. Hmotnost plně naložené cisterny je 25 000 kilogramů. Výšku vozidla lze zvýšit o dalších 1200 milimetrů a brodit cisterna ve stojaté vodě může až do výšky 1,2 metru.
Podvozek, rozvody paliva, tlakového vzduchu a elektroinstalaci chrání návleky proti sálavému teplu. Kabina je pro čtyři hasiče a vpředu nalezneme monitor sloužící k hašení. Ovládat lze z místa velitele vozidla. Nástavbu vozidla vyrobil tuzemský výrobce nástavb KOBIT. Čerpadlo je vícestupňové od THT Polička a je o výkonu 3000 litrů za minutu. Nádrž na vodu je o objemu 9 000 litrů vody a 540 litrů pěnidla.
Čerpadlo i nástavbu lze ovládat ze stanoviště strojníka nebo z tabletu. Horní část nástavby lze navíc osadit lafetovou proudnicí. Úložné prostory jsou vybaveny tak, jak hasiči chtějí dle zvyklostí HZS Jihočeského kraje.
Na začátku tohoto roku byl na hasičskou stanici Suché Vrbné (v Českých Budějovicích) dodán nový technický automobil, který nahradil vůz z roku 2014. Jde opět o vůz na podvozku MB Sprinter. Pohon je 4×4 a nástavbu vyrobila společnost WISS.
Podvozek je dvounápravový s rozvorem 4 325 milimetrů a maximální hmotnost je 7 000 kilograů. Vozidlo je poháněno dvoulitrovým vznětovým čtyřválcem o výkonu 140 kW spojeným s automatickou převodovkou a pohonem všech kol. TA slouží pro zásahy u dopravních nehod, kdy je vybaveno vyprošťovacími nástroji. Ve vozidle je mimo jiné i motorová pila, motorová kotoučová pila a dýchací technika. K vniknutí do uzavřených prostor slouží speciální nářadí. Součástí vozidla je i kalové čerpadlo a prostředky na likvidaci hmyzu.
Na Centrální hasičskou stanici České Budějovice dorazil na konci roku 2023 kontejner pro kombinované hašení. Tento kontejner nahradil KHA 32/2000/2500/0/300-S3V Tatra 148 z roku 1976. Dle dostupných informací je tato KHA Tatra 148 jedinou plně schopnou Tatrou v provozu. Pokrok ale nezastavíte…
Kontejner dodal další český výrobce KOBIT a má technologii CO2, prášek, pěnu i vzduchovnu. Délka kontejneru je 6 150 mm, šířka 2 550 mm a výška 2 300 mm. Hmotnost kontejneru je 11 000 kilogramů a převážet jej mohou všechny nosiče na CHS České Budějovice.
Pro účely hašení mokrou či suchou pěnou je v kontejneru hasicí zařízení One Seven. Nádrž na pěnidlo je o objemu 1 000 litrů/500 litrů. Na hašení CO2 je zařízení TOTAL CO2 KA360 se 720 kg hasiva CO2, 1000 kilogramů prášku ABC je řízeno zařízením TOTAL PLA 1000. Součástí jsou i dva pojízdné hasicí přístroje o hmotnosti 50 kilogramů s práškem ABC.
Poslední novinkou je dopravní automobil pro převoz a evakuaci imobilních osob. Umístěn je na CHS v Prachaticích, kdy vůz je poháněn dvoulitrovým přeplňovaným vznětovým čtyřválcem s výkonem 140 kW, spojeným s automatickou převodovkou. Pohon je 4×4.
V zadní části vozidla je sklopná nájezdová plošina sloužící pro nájezd osob na invalidním vozíku. Do vozidla se vejdou až tři osoby na vozíku. Vnitřní prostor je velmi variabilní a sedadla jsou v posuvných kolejnicích s rozložením sedadel 7+1.
Přejeme jihočeským hasičům, aby jejich nová technika sloužila dlouhou dobu a vždy se s ní vrátili na stanice v pořádku.
Foto: HZS Jihočeského kraje
V třetím pokračování série „Rakovina“ se zaměříme na jeden z možných způsobů léčby nádorových onemocnění.…
V pondělí, 4. listopadu, došlo minutu po půl jedenáctí dopoledne ke střetu motorového osobního vlaku…
V sobotu, 2. listopadu, byl na tísňovou linku hasičů kolem 16:25 nahlášen požár bytu ve…
Jako lidský „odpad“ se zachoval jednatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který 14. října srazil v katastru…
Největším postrachem pro tramvajačky a tramvajáky jsou řidiči a řidičky vozidel a hlavně pak chodci.…
V prvním článku ze „série Rakovina“ jsme si představili, co je vlastně rakovina, respektive co…