Co nebo kdo je to

Co je to radioterapie?

V třetím pokračování série „Rakovina“ se zaměříme na jeden z možných způsobů léčby nádorových onemocnění. Radioterapie je používána u zhruba padesáti procent zhoubných nádorů, kdy u nádorového onemocnění, které se nerozšířilo do dalších tkání, je úspěšnost léčby poměrně veliká.

Pod pojmem radioterapie se skrývá označení ozařování. Cílem ozáření je zničení nádorových buněk a co možná nejmenší poškození okolních tkání. K samotné léčbě se využívá ionizujícího záření. Radioterapii můžeme rozdělit na dva druhy dle umístění zdroje záření. Jde o teleradioterapii a brachyradioterapii.

V případě teleradioterapie je zdroj ionizujícího záření mimo tělo pacienta. V případě brachyradioterapie je zdroj záření umístěn do blízké oblasti nádoru, případně, pakliže je to možné, do postižené tkáně, kde se nachází nádorové buňky. Cílem tohoto způsobu ozáření je možnost zvýšení záření bez větších rizik pro okolní, nepoškozené, tkáně.

Závěrečná poznámka k radioterapii. Pakliže Vás nebo někoho blízkého čeká radioterapie, a budete hledat informace, využívejte ověřené zdroje a zejména pak webové stránky nemocnic zabývající se léčbou onkologických onemocnění.

Zdroje: Nemocnice Nový Jičín, Masarykův onkologický ústav a Wikiskripta

Foto, zdroj: Fakultní Thomayerova nemocnice

Mohlo by se vám také líbit...