V prvním článku ze „série Rakovina“ jsme si představili, co je vlastně rakovina, respektive co se děje při nádorovém onemocnění nejrůznějších částí lidského těla. V druhém článku této série se společně podíváme na to, co se děje od začátku – od zjištění diagnózy – po začátek léčby.
Na úvod si ale pojďme znovu připomenout, jak důležitou součástí našeho života mají být pravidelné lékařské prohlídky. Stejně tak je velmi dobré provádět jednou za čas samovyšetření – takováto vyšetření mohou provádět muži v rámci samovyšetření varlat nebo ženy v souvislosti se samovyšetřením prsu. Ale u nádorového onemocnění prsu pozor! Nádorové onemocnění prsu může potkat i muže!
Základem takovýchto samovyšetření je hmatem prozkoumat prso či varle. Stejně jako vyšetření hmatem je důležité i vyšetření zrakem. Důležité je všímat si nepravidelností, zvětšení či určitých „bulek“. Pakliže si sami nějakého takového problému všimnete, je více než dobré dojít za lékařem!
Jako si sami můžeme provést vyšetření varlat nebo prsou, můžeme si i díky našemu zraku všimnout podezřelého znaménka na naší kůži. Pakliže se rozhodneme podezření na problém řešit, půjdeme cestou praktického lékaře nebo se sami objednáme k specialistovi – v popsaných případech půjde o urologa, gynekologa a dermatologa.
Na těchto specialistech je provést odborná vyšetření – může jít mimo jiné o vyšetření v podobě odběrů krve, sonografického vyšetření, vyšetření pohmatem, ale také o využití mamografu v případě podezření na nádorové onemocnění prsu. Je velmi potřebné zmínit, že většina vyšetření nikterak nebolí! Ano, pro muže může být nepříjemné, když jej v rámci podezření na problémy s varlaty bude vyšetřovat žena, ale pánové, neutíkejte od toho! Je to opravdu důležité! Stejně tak může mít žena problém s vyšetřením mužem. Někde je možné domluvit se, aby vyšetření provedla osoba stejného pohlaví.
Opět se ale vraťme k pravidelným lékařským prohlídkám. Každý z nás má právo využívat preventivní vyšetření, která mohou podezřelé dění v našem těle odhalit. Jde o různá gynekologická vyšetření, sonografická vyšetření a podobně.
Ve chvíli, kdy odborný lékař konstatuje, že právě vy nebo někdo vám blízký má nádorové onemocnění, řekne i o dalších postupech léčby. Takovýto okamžik bude zajisté pro všechny těžký, důležité však je nevzdat se a postupovat tak, jak vám odborník doporučí!
Při léčbě nádorového onemocnění většinou probíhá spolupráce mnoha oborů medicíny. Lékařem, který vám oznámí vaši diagnózu, to začíná, dalšími lékaři pokračuje. Na základě odborných vyšetření dojde ke stanovení léčebného plánu. Ten je velmi individuální na základě toho, kdy se na nádorové onemocnění přijde, kde se nádor vyskytl nebo i na základě toho, jaké máte další onemocnění.
Jsou však tři základní druhy léčby nádorového onemocnění, které se velmi často doplňují. Jde o léčbu chirurgickou, radioterapii nebo chemoterapii. A o tom, v čem která léčebná metoda spočívá, bude další článek z této série.
Závěrem prosím ještě jednou vzpomeňme na pravidelné lékařské prohlídky a možná samovyšetření. V případě nádorového onemocnění je včasnost odhalení to nejdůležitější!
Zdroje: https://www.loono.cz/ a https://euc.cz/
Foto: autor
V třetím pokračování série „Rakovina“ se zaměříme na jeden z možných způsobů léčby nádorových onemocnění.…
V pondělí, 4. listopadu, došlo minutu po půl jedenáctí dopoledne ke střetu motorového osobního vlaku…
V sobotu, 2. listopadu, byl na tísňovou linku hasičů kolem 16:25 nahlášen požár bytu ve…
Jako lidský „odpad“ se zachoval jednatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který 14. října srazil v katastru…
Největším postrachem pro tramvajačky a tramvajáky jsou řidiči a řidičky vozidel a hlavně pak chodci.…
Od svého začátku u hasičů sloužil pprap. Jaroslav Houdek na směně „A“ Centrální hasičské stanice…