Aktuálně

Pan Marcel přežil srdeční zástavu díky týmové práci svědků, záchranářů a zdravotníků

Byly tři týdny do Štědrého dne, když se šedesátiletému panu Marcelu Kosovi na ulici v Ostravě zastavilo srdce. Měl obrovské štěstí, neboť kolem něho bylo mnoho všímavých osob, kteří věděli, co mají dělat.

Po spatření náhlé zástavy oběhu u muže zavolali svědkyně na tísňovou linku 155 a začal ihned boj o záchranu života pana Marcela. Zatímco ze zdravotnického operačního střediska mířily ke svědkyním pokyny k telefonicky asistované neodkladné resuscitaci, na místo již mířily posádky RV a RZP ZZS Moravskoslezského kraje. Na práci svědkyň navázali strážníci Městské policie Ostrava a následně záchranářská a lékařská posádka ZZS MSK.

Záchranáři u pana Marcela zajistili žilní vstup, podávali potřebné medikamenty k podpoře činnosti srdce a došlo také k podání několika defibrilačních výbojů. Nic nesvědčilo k dobrému konci.

ECMO v akci!

Aktivovali jsme proto ECMO tým FNO, který nás již při příjezdu s pacientem očekával na hale urgentního příjmu,“ popisuje komunikaci zasahují lékař ZZS MSK, MUDr. Martin Uher. Další postup záchrany přibližuje vedoucí lékař ECMO centra MUDr. Filip Burša: „U pana Kosy bylo nutné napojení na mimotělní oběh, tedy ECMO, protože standardní resuscitační postupy nevedly k obnově životních funkcí. Bez ECMO podpory by tento pacient zemřel.“

Když došlo k napojení pacienta na mimotělní oběh, kardioložka provedla diagnostiku. Bylo rozhodnuto o přesunutí na kardiologický sál. „Takto postupujeme u většiny pacientů po mimonemocniční oběhové zástavě proto, abychom diagnostikovali případný uzávěr srdeční tepny, tedy tzv. infarkt myokardu, který může vést k zástavě životních funkcí. U pana Kosy ale byla situace jiná. Uzávěr srdeční tepny jsme nenašli, ale zjistili jsme, že se jednalo o srdeční zástavu z příčin z tzv. primární komorové arytmie,“ vysvětluje MUDr. Martin Porzer z Oddělení kardiovaskulárního Interní a kardiologické kliniky FNO a LF OU.

Kardiologové na podporu srdce pacientovi implementovali kardiostimulátor. Ten má za cíl zabránit arytmiím – rozezná je a přeruší je za pomoci defibrilačního výboje.

Text: autor a PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK

Foto: ZZS MSK

Martin Kramer

Recent Posts

Biohazard týmy ze čtyř krajů společně cvičily v Otrokovicích

Policisté, hasiči a záchranáři z biohazard týmů Zdravotnické záchranné služby Zlínského, Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského…

2 dny ago

Muž upadl na ulici v Chebu, všiml si ho operátor kamerového systému

„Velkého bratra“ v podobě kamer můžete nalézt ve velkém množství českých měst. Ve většině případech tyto…

3 dny ago

U požáru bytu v Uherském Hradišti zasahovaly všechny složky IZS

Hasiči, policisté, a nakonec i záchranáři mířili v úterý 15. dubna k požáru bytu ve druhém nadzemním…

3 dny ago

Hasiči zachraňovali v Chotěbuzi dívku ze zamčeného vozidla

Hasiči z Českého Těšína společně s policejní hlídkou zasahovali v Chotěbuzi u zamčené dívky v osobním vozidle. K problému stačila…

3 dny ago

Bezpečnostní akce „ADAM“ proběhla v Plzni, vypátrány byly i osoby v celostátním pátrání

V metropoli Plzeňského kraje v noci ze soboty 12. dubna na neděli 13. dubna proběhla další bezpečnostní…

4 dny ago

VIDEO: Ostravští policisté pomohli starší ženě hledajícího manžela

Policisté z OHS Ostrava byli opětovně ve správný čas na správném místě. Při jedné z nočních služeb…

4 dny ago