Hasiči, horští záchranáři, policisté i Inspektor provozu ZZS Ústeckého kraje zasahovali u zaseknuté lanovky ve ski areálu v Telnici nedaleko Ústí nad Labem.
Událost byla na tísňovou linku hasičů oznámena minutu před 15:00 v pondělí, 20. ledna. Operační důstojník vyhlásil ihned poplach profesionálním hasičům ze stanic Ústí nad Labem, Teplice a Petrovice. K místu navíc vyslal i dobrovolnou jednotku JSDH Telnice.
Krom hasičů na místo vyrazily i hlídky Policie České republiky a záchranáři Horské služby České republiky, kteří na místě byli téměř okamžitě. Z preventivních důvodů k místu vyrazil i Inspektor provozu ZZS Ústeckého kraje. Na lanovce, která se z technických důvodů zastavila, bylo třicítka lyžařů.
Z důvodu špatné viditelnosti v oblasti zásahu nemohl na místo vzlétnout policejní vrtulník, který by pomáhal s evakuací osob. Velitel zásahu na místo události postupně nechal vyslat ještě profesionální hasiče z CHS Chomutov, Děčín a Žatec, stejně tak k místu vyrazili ještě dobrovolní hasiči z JSDH obcí Košťany, Stebno – Podlešín a Libouchec.
Velitel zásahu rozhodl o nasazení tří lezeckých skupin, které, společně se členy Horské služby ČR, zachránily celkem deset osob za pomoci lanové techniky. Dvacet lidí zvládlo z lanovky slézt vlastními silami za asistence hasičů a horských záchranářů.
Hasiči připravili v místě pro lyžaře stan, který však nakonec nebyl využit. Záchrana osob z výšky totiž byla velmi rychlá. Již v 16:23 byl velitelem zásahu proveden závěrečný průzkum za pomoci čtyřkolky, kdy na KOPIS HZS Ústeckého kraje oznámil, že lanovka je prázdná.
Již zmíněná spolupráce s horskými záchranáři je na takové úrovni, že sami i společně s hasiči cvičí takovéto zásahy. Na obdobné situace se JPO nepřipravují však jen v zimě, ale také v létě, kdy probíhají nejrůznější cvičení i školení.
Samostatnou kapitolou jsou pak již zmínění hasiči – lezci nebo členové lezeckých družstev. To jsou de facto „Spider-Mani“ v hasičském. Krom „obyčejné“ hasičské práce se totiž věnují i specializaci, která souvisí s prací ve výškách i hloubkách. A právě tito hasiči pravidelně cvičí nejen na lanovkách, ale také na skalách a podobně.
V každém kraji pak jsou hasiči lezci a také lezecká družstva. Z těchto družstev se pak rekrutují i letečtí záchranáři, kteří spolupracují s AČR, LS PČR či s LZS jednotlivých krajských ZZS při záchraně osob z výšky.
Foto: HZS Ústeckého kraje a Horská služba ČR
Vlastní zážitek mě nyní vede k sepsání tohoto krátkého článku, který je potřeba rozšířit co možná…
V tomto edukačním článku se budeme věnovat stavu, který nechce zažít žádný rodič, bratr, sestra nebo…
Dvacátý lednový den roku 2025 byl mimo jiné ve znamení náročných událostí řešených zejména policejními…
Čas od času se setkávají složky IZS s lidmi v nelehké životní situaci, kterým nezbývá mnoho peněz…
Hory, ski areály i další místa, kde se zejména o víkendech vyskytují stovky lyžařů, běžkařů…
Od začátku roku 2025 je ve vedení hasičské stanice profesionálních hasičů npor. Ing. Mgr. Petra…