Aktuálně

V případě potřeby záchranářů se volá linka 155, nepíšou se emaily!

S poměrně zajímavou situací se na FB stránce svěřili záchranáři ze Zlínského kraje, kdy se na ně někdo obrátil se žádosti o pomoc prostřednictvím emailu.

Místo toho, aby tito lidé volali na tísňovou linku 155, rozhodli se žádat o pomoc emailem adresovaným konkrétní osobě, u které si myslí, že by jim mohla pomoci, nebo se ozvou nejbližší výjezdové základně. „Takže o tom, že si kamarád zřejmě zlomil nohu a dotyčná osoba neví, co s tím, nebo že na zemi leží muž, si adresáti přečtou klidně o pár dní později,“ uvedli zlínští záchranáři.

Pakliže vy, někdo vám blízký či vám neznámá osoba potřebuje pomoc záchranářů, volejte na tísňovou linku 155. Dovoláte se do jednoho ze čtrnácti krajských měst (v případě SČK do Kladna), kde váš hovor příjme vzdělaná/ý a zkušená/ý operátorka/operátor tísňové linky.

Mluvte jasně a odpovídejte na otázky

Ještě předtím, než si přesně popíšeme, jak postupovat při volání na tísňovou linku záchranářů, připomeňme si výhodu nainstalování Aplikace Záchranka do mobilního telefonu. Pakliže totiž budete volat přes tuto aplikaci, na Zdravotnické operační středisko (ZOS) přijde i vaše aktuální poloha.

Na úvod hovoru na jakoukoli tísňovou linku se představte, popište, kde se to stalo, co se stalo a komu se to stalo. Vynikající bude, pakliže dotyčnou osobu znáte, ihned říct, že se jedná o „paní xy, vaši maminku“. Ptáte se, proč to bude vynikající? Protože se operátorka/operátor bude rovnou moci zeptat na to, s čím se „paní xy“ léčí. Pakliže se vás žena či muž na druhém konci „sluchátka“ bude dotazovat na otázky, klidně a jasně odpovídejte.

Nevíte, zda je to na pomoc záchranářů? Volejte!

Nikdy telefonní hovor sami neukončujte, mějte u sebe telefon po celou dobu čekání na sanitní vůz a dělejte vše tak, jak vám operátorka či operátor říká. A hlavně se nebojte, v těch nezávažnějších stavech bude docházet k poskytování telefonické asistované první pomoci a nezůstanete na to vše sami.

Možná vás nyní napadá otázka, co máte dělat, pokud si nejste jistí, zda daný stav osoby je již na volání tísňové linky 155. Odpověď je jasná. Pokud si nevíte rady, nejste si jistí (a nejde opravdu o banalitu typu, jak vytáhnout klíště a podobně), zavolejte na tísňovou linku vždy. Důležité je ale NELHAT a nic si NEVYMÝŠLET! Nikdo učený z nebe nespadl a právě ženy a muži pracující na tísňové lince 155 jsou právě těmi, kteří studovali několik dlouhých let, aby dokázali vyhodnotit danou situaci, dokázali poskytnou adekvátní rady a dokázali i s vaší pomocí například porodit dítě, zvládnout náhlou zástavu oběhu nebo „jen a pouze“ poradit, co dělat, když si vyrazí někdo dech.

Závěrem pojďme poděkovat všem ženám a mužům pracujícím právě na tísňových linkách 155. Nezdá se to, ale velké procento telefonátů na „sto padesát pětku“ končí pouze radou.

Martin Kramer

Recent Posts

Rozmluvili muži skok z vysílače, nyní byli oceněni, díky zasluhuje i kamarádka muže

Bylo odpoledne, 8. ledna, když policie na tísňové lince 158 přijali oznámení od ženy, která…

1 hodinu ago

Nové sanitky jezdí na Vysočině i v Libereckém kraji

Konec roku 2024 a začátek roku 2025 se nese hned ve dvojici krajů v duchu předání…

2 hodiny ago

POZOR PODVOD! Celní správa NEKOMUNIKUJE jako automat, „řidičáky“ přes telefon neodebírá!

Vlastní zážitek mě nyní vede k sepsání tohoto krátkého článku, který je potřeba rozšířit co možná…

18 hodin ago

VIDEO: Co dělat při febrilních křečích?

V tomto edukačním článku se budeme věnovat stavu, který nechce zažít žádný rodič, bratr, sestra nebo…

21 hodin ago

VIDEO: Jeden den a dvě závažné události ve školách, obě události naštěstí dopadly dobře

Dvacátý lednový den roku 2025 byl mimo jiné ve znamení náročných událostí řešených zejména policejními…

23 hodin ago

Tři lezecké skupiny s horskými záchranáři zachraňovaly osoby ze zaseknuté lanovky v Telnici

Hasiči, horští záchranáři, policisté i Inspektor provozu ZZS Ústeckého kraje zasahovali u zaseknuté lanovky ve…

1 dnem ago