Co dělat, když...

VIDEO: Co dělat při febrilních křečích?

V tomto edukačním článku se budeme věnovat stavu, který nechce zažít žádný rodič, bratr, sestra nebo zkrátka a dobře nikdo, kdo hlídá děti. Febrilní křeče se vyskytnou zhruba u dvou až pěti procent dětí, proto se jim budeme dnes věnovat.

Na úvod si ale pojďme hned říct, že většinou jsou febrilní křeče jednorázovou situací bez žádných vážných následků. Convulsiones febriles, jak se febrilní křeče také nazývají, jsou jakousi odpovědí organismu na velmi vysokou teplotu organismu. Nejčastěji se tento stav objevuje u dětí od šesti měsíců až do věku pěti let.

Odborníci však popisují i situace, kdy tento stav nastane u dětí mladších šesti měsíců, případně pak ve věku šesti a sedmi let. Při tomto stavu dojde k pevné svalové kontrakci fixující tělo v ušité poloze a také může dojít k záškubech celého těla.

Volejte 155! Pomohou vám a poradí!

Většina z nás naštěstí tento stav uvidí jednou, maximálně dvakrát v životě, je ale na nejvýš pravděpodobné, že stav, pakliže nejste odborníky v pediatrii, nedokážete zvládnou sami. Není proto v žádném případě špatné, když vytočíte tísňovou linku 155!

Problémem febrilních křečí je to, že přicházejí náhle a nemůžete na ně být připravení. Většinou k nim dochází odpoledne nebo večer. Na začátku typicky dochází k ztuhnutí a napnutí svalstva, může dojít k stočení očí v sloup. Po napětí svalstva dojde k rychlému stahování a napínání, kdy přichází záškuby. Při záchvatu, který může trvat vteřiny i minuty, dochází v některých případech k poruše vědomí.

Důležitý je prostor!

V případě křečí dítě položte na zem, odstraňte z okolí vše, o co by se dítě mohlo poranit. Dítě položte na bok, aby z dutiny ústní mohly odcházet sliny, případně zvratky. Volejte tísňovou linku 155! Na dítě se snažte mluvit klidně, lehce se ho dotýkejte – v žádném případě s ním netřeste a nesnažte se křeče fyzicky zastavit!

Ve chvíli, kdy dorazí na místo lékař či posádka zdravotnických záchranářů, dojde zpravidla k podání medikace proti křečím nejčastěji formou roztoku přes konečník. Je více než pravděpodobné, pokud u dítěte došlo poprvé v životě k „febrilkám“, že bude následovat transport na dětské oddělení nemocnice. V nemocnici pak dochází k odebrání krve a neurologickému vyšetření.

Pamatujte na to, že nekomplikované febrilní křeče (většina) jsou neškodné, pakliže budete dělat přesně tak, jak vám řeknou na tísňové lince 155, případně budete pamatovat na předchozí věty. Může se ale stát, a bohužel se to stává, že některé děti na tyto stavy budou trpět. V takovém případě vás však pediatr bude více kontrolovat a bude vám radit, jak se co nejvíce vyvarovat k takovýmto stavům.

Zdroje informací: WikiSkripta, Dr.Max a MUDr. Martina Milkovičová

Foto: artificial intelligence

Martin Kramer

Recent Posts

POZOR PODVOD! Celní správa NEKOMUNIKUJE jako automat, „řidičáky“ přes telefon neodebírá!

Vlastní zážitek mě nyní vede k sepsání tohoto krátkého článku, který je potřeba rozšířit co možná…

15 hodin ago

VIDEO: Jeden den a dvě závažné události ve školách, obě události naštěstí dopadly dobře

Dvacátý lednový den roku 2025 byl mimo jiné ve znamení náročných událostí řešených zejména policejními…

20 hodin ago

Tři lezecké skupiny s horskými záchranáři zachraňovaly osoby ze zaseknuté lanovky v Telnici

Hasiči, horští záchranáři, policisté i Inspektor provozu ZZS Ústeckého kraje zasahovali u zaseknuté lanovky ve…

22 hodin ago

Tak trochu „jiná krádež“, aneb v Hradci Králové žijí dobří lidé

Čas od času se setkávají složky IZS s lidmi v nelehké životní situaci, kterým nezbývá mnoho peněz…

2 dny ago

Při lyžařských aktivitách buďte opatrní, záchranáři jsou úrazy na horách velmi zaměstnaní

Hory, ski areály i další místa, kde se zejména o víkendech vyskytují stovky lyžařů, běžkařů…

2 dny ago

Stanice profesionálních hasičů ve Vsetíně má ve vedení ženu

Od začátku roku 2025 je ve vedení hasičské stanice profesionálních hasičů npor. Ing. Mgr. Petra…

2 dny ago