Aktuálně

VIDEO: Transplantace pomohly téměř tisícovce osob

Transplantaci orgánů – jedna z posledních možností k záchranu života – v České republice lékaři v roce 2024 provedli několiksetkrát. Celkem bylo využito 952 orgánů.

Jde tak o rekord v počtu transplantovaných orgánů od první transplantace, která proběhla v roce 1961 v tehdejším Československu. Konec roku 2024 také přinesl jedno pozitivní číslo – na transplantaci čekalo 923 osob, což je nejméně od roku 2011.

Všeobecně se nejvíce transplantují ledviny, neboť jde o párový orgán. Tím pádem jej mohou darovat i živí dárci – a takové transplantace probíhají nejvíce v rodinách. Více jak sto pacientů dostalo nové srdce – tyto transplantace provádí specialisté v Institutu klinické a experimentální medicíny, ve Fakultní nemocnici Motol a také v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie, to se nachází v Brně.

Nové plíce v Motole

Pražská Fakultní nemocnice v Motole jako jediná v republice provádí transplantaci plic. Tyto transplantace probíhají nejen pro pacienty z České republiky, ale také ze sousedního Slovenska. Celkově bylo transplantováno 72 plic. Celkem 206krát proběhla transplantace jater.

V roce 2024 proběhlo taktéž čtyřicet transplantací slinivek břišních. Novou slinivku dostávají pacienti s vážným diabetem prvního typu, kdy obvykle dochází k selhávání ledvin.

Nespočet litrů darované krve a 76 darování krvetvorných buněk

V roce 2024 taktéž ve velkém probíhalo darování krve a krevní plazmy. Spočítat celkově litry darované krve a plazmy je nemožné. Naprosto přesně ale víme, že v celkem 76 případech byly v roce 2024 darovány krvetvorné buňky.

Transplantace kostní dřeně probíhá v případech, kdy v těle příjemce dochází ke špatné krvetvorbě. Asi nejznámější důvod k transplantaci krvetvorných buněk je leukemie, existují ale také jiné důvody k tomuto darování.

A v tomto konkrétním případě, stejně tak jako v případě darování krve, hrajete hlavní roli právě vy – vy, co můžete darovat krev nebo se můžete zapsat do Českého registru dárců krvetvorných buněk.

Závěrem vzpomeňme na všechny, díky kterým bylo možné darovat orgány pro další pacienty, kteří díky tomu žijí. Děkujeme také všem, co se rozhodli pomoci druhým darováním ledviny, krve či krvetvorných buněk.

Zdroj fotografie: IKEM

Martin Kramer

Recent Posts

Fábio nalezl ženu i její poztrácené věci

V neděli, 19. ledna, se krátce před polednem na jihomoravské policisty prostřednictvím tísňové linky 158 obrátil…

33 minut ago

Rozmluvili muži skok z vysílače, nyní byli oceněni, díky zasluhuje i kamarádka muže

Bylo odpoledne, 8. ledna, když policie na tísňové lince 158 přijali oznámení od ženy, která…

4 hodiny ago

Nové sanitky jezdí na Vysočině i v Libereckém kraji

Konec roku 2024 a začátek roku 2025 se nese hned ve dvojici krajů v duchu předání…

5 hodin ago

POZOR PODVOD! Celní správa NEKOMUNIKUJE jako automat, „řidičáky“ přes telefon neodebírá!

Vlastní zážitek mě nyní vede k sepsání tohoto krátkého článku, který je potřeba rozšířit co možná…

20 hodin ago

VIDEO: Co dělat při febrilních křečích?

V tomto edukačním článku se budeme věnovat stavu, který nechce zažít žádný rodič, bratr, sestra nebo…

24 hodin ago

VIDEO: Jeden den a dvě závažné události ve školách, obě události naštěstí dopadly dobře

Dvacátý lednový den roku 2025 byl mimo jiné ve znamení náročných událostí řešených zejména policejními…

1 dnem ago