Pod touto zkratkou se skrývá velmi důležitá metoda v poskytování pomoci pacientům v těch nejzávažnějších stavech. Mimotělní membránová oxygenace (anglicky extracorporeal membrane oxygenation) je jakýmsi „náhradními“ plícemi a taktéž náhradním srdcem.
Účelem ECMO přístroje je pracovat na odstranění oxidu uhličitého a okysličení krve. Následně dochází z oxygenátoru k návratu již okysličené krve do těla pacientky/pacienta. Obvykle se na ECMO „napojují“ pacienti, u kterých nepomáhá umělá plicní ventilace (UPV) k dostatečné oxygenaci.
ECMO je přechodným řešením pro pacienty, než dojde k vyřešení problému. V praxi se s ECMO přístrojem setkáváme po určitých druzích zástavy oběhu, selhání plic, transplantaci plic nebo při infekci. ECMO přístroje však nemají všechny nemocnice. Obecně lze ale říct, že ty velké nemocnice ECMO přístroje mají. Někde navíc je i ECMO přístroj pro děti. Na „ECMu“ je možný i transport mezi nemocnicemi s podporou ECMO přístroje. K tomu slouží speciálně upravené sanitky vozy, kde je na ECMO prostor.
Zdroj informací: Nemocnice Agel Třinec-Podlesí, www.nzip.cz
Foto: Nemocnice Agel Třinec-Podlesí a FN Brno
14. únor je spojen s Dnem svatého Valentýna. A jelikož si všech fanynek a fanoušků…
Koordinátorka návazné péče ZZS Karlovarského kraje a zároveň záchranářka Věra Luhanová spolu s kolegyni ze Zdravotnického…
Při hlídkové činnosti si policisté z OOP Náchod desátého únorového dne roku 2025 všimli v obci Kramolna…
Díky výborné práci kriminalistů věnujících se drogové kriminalitě ze Šumperka se podařilo v minulých dnech zadržet…
Zhruba půl hodiny po 20. hodině došlo ve středu, 12. února 2025, k velmi vážné dopravní…
V noci z pondělí 10. února na úterý 11. února bylo na tísňovou linku moravskoslezské policie oznámeno…