Policisté, hasiči a záchranáři z biohazard týmů Zdravotnické záchranné služby Zlínského, Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského se setkali v areálu výjezdové základny v Otrokovicích. Tam probíhalo společné cvičení na téma záchrany čtyř osob s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc.
Simulovaného zásahu se krom záchranářů, hasičů a policistů účastnili i zástupci Krajské hygienické stanice Zlínského kraje. Vše začalo brzy ráno „hovorem“ na tísňovou linku – skupina čtyř přátel se před třemi dny vrátila z Rwandy, kdy nyní trpí bolestí hlavy, bolestmi krku a nevolnostmi. Cítí se čím dál tím víc hůř, mají horečku a průjmy s příměsí krve.
Toto cvičení bylo právě počtem pacientů ojedinělé. „Biohazard tým cvičí pravidelně. Nikdy ale ne zajištění takového počtu pacientů. Pokud by taková situace v reálném čase nastala, nemohla by ji jedna záchranka zvládnout. Proto bylo nutné pozvat i kolegy a vyzkoušet si nastavení postupů, komunikace, dodržování bezpečnostních předpisů a mnoho dalšího, a to vše právě v takovém rozsahu,“uvedla MUDr. Barbora Truksová Zuchová, vedoucí pracoviště krizové připravenosti ZZS Zlínského kraje.
„Přijetí pacientů s podezřením na vysoce nakažlivé onemocnění je vždy mimořádně náročné jak z pohledu organizace péče, tak z hlediska bezpečnosti personálu i ostatních pacientů. Klinika infekčních nemocí FNB a 1., 2. a 3 LF UK je na tyto situace dlouhodobě připravena a podobná cvičení považujeme za klíčová pro udržení akceschopnosti celého systému. Velmi si ceníme spolupráce se složkami IZS i zdravotnickými záchrannými službami, protože právě sehranost všech zúčastněných rozhoduje v krizových chvílích o úspěchu zásahu,“ uvedla primářka kliniky MUDr. Hana Roháčová, Ph.D.
Ve Zlínském kraji je součástí biohazard týmu deset odborně vyškolených lékařů, záchranářů a řidičů. Všichni jsou vybaveni osobními ochrannými prostředky mající za cíl poskytnout nejvyšší stupeň ochrany proti biologickým látkám – pomáhají proti formě pevných látek, plynu, tak kapaliny nebo aerosolu.
Za HZS Zlínského kraje se cvičení účastnili profesionální hasiči z centrální hasičské stanice Zlín a hasičské stanice Otrokovice. Hasiči zřídili dekontaminační stanoviště, kde probíhala dekontaminace nejen osob, ale také materiálu. Hasiči taktéž spolupracovali se samotnými zdravotníky a cvičili mimo jiné i komunikaci mezi jednotlivými složkami IZS.
Text: autor a tisková zpráva ZZS Zlínského kraje
Foto: ZZS a HZS Zlínského kraje
„Velkého bratra“ v podobě kamer můžete nalézt ve velkém množství českých měst. Ve většině případech tyto…
Hasiči, policisté, a nakonec i záchranáři mířili v úterý 15. dubna k požáru bytu ve druhém nadzemním…
Hasiči z Českého Těšína společně s policejní hlídkou zasahovali v Chotěbuzi u zamčené dívky v osobním vozidle. K problému stačila…
V metropoli Plzeňského kraje v noci ze soboty 12. dubna na neděli 13. dubna proběhla další bezpečnostní…
Policisté z OHS Ostrava byli opětovně ve správný čas na správném místě. Při jedné z nočních služeb…
Jihomoravští záchranáři a hasiči spolupracovali v neděli, 13. dubna, v odpoledních hodinách u záchrany ženy v nepřístupném terénu…