Asi každý z nás někdy slyšel o situaci, kdy někdo měl takzvaně „vyražený“ dech. Co si ale pod tímto pojmem představit? Jak k takovéto zástavě dechu dochází a jaká je první pomoc?
Na začátek si ale pojďme představit důležitou část naší dýchací soustavy – bránici. Bránice (latinsky Diaphragma) je tří až pěti milimetrová svalovo-šlachovitá blána ovlivňující nádechy savců. A právě při pádu, úderu nebo nárazu do oblastí horní části břicha nebo dolní části zad může dojít k „vyřazení“ bránice „z provozu“.
K nápravě dojde samo
Pakliže dojde k vyražení dechu, nemůže dotyčná osoba mluvit, nedokáže dýchat, ale je při vědomí a celý stav prožívá. Odpovědět sice taková osoba nemůže, ale měla by dokázat kývat hlavou.
Výše popsaný stav je velmi stresující nejen pro osobu postiženou krátkou zástavou dechu, ale také pro svědky takové události. Bude to patrně těžké pro vás, jakožto svědka, ale vůbec nejlepší první pomocí je osobu s krátkodobou zástavou dechu uklidňovat – mluvte na dotyčnou osobu, volte vhodná slova a zajistěte, aby dotyčná osoba byla vpolosedě s mírně pokrčenými dolními končetinami. Ke znovu obnovení spontánního dýchání dojde do zhruba 45 sekund. Pakliže by k normálním nádechům nedošlo během minuty, bude vhodné zavolat na tísňovou linku 155.
Pakliže ale nebudete vědět, co se děje, co se vlastě stalo (můžete být ve stresu z takového stavu), vytočte tísňovou linku 155 ihned. Při popsání stavu postižené osoby vás bude operátorka nebo operátor navádět k výše zmíněnému. Pamatujte však na to, že operátorka/operátor se vás může doptávat na doplňující otázky – na ty odpovídejte tak, jak tomu opravdu je ve skutečnosti.
Zdroje informaci: https://cs.wikipedia.org, www.zachranar.com