Bylo odpoledne, 8. ledna, když policie na tísňové lince 158 přijali oznámení od ženy, která měla obavy o svého dvaatřicetiletého kamaráda. Toho měly trápit dlouhodobé osobní problémy a z jejich společného rozhovoru žena vytušila, že si muž chce vzít život.
Operační důstojník linky 158 v Jihlavě se snažil získat co nejvíce informací, které by vedly k vypátrání muže. Zjistil, že muž bydlí v Kamenici nad Lipou, kdy do místa bydliště tohoto muže vyslal hlídku z místního obvodního oddělení ve složení nstržm. Veronika Najfusová a prap. Michal Tichý.
Ti po dojezdu na místo události zjistili, že dům je otevřený, ale muž se v něm ani v blízkém okolí nenachází. Policejní hlídka ve složení Veroniky a Michala tak začala nadále pátrat potom, kde by se mohl muž nacházet. Začala projíždět určitá místa, která je napadala. A na jednom z nich měli štěstí. Muže nalezli na telekomunikačním vysílači v lokalitě Melíšek na Pelhřimovsku.
Byl pod vlivem alkoholu, nechtěl komunikovat, posléze ale začal spolupracovat
„Muži se podařilo vylézt nahoru na vysílač a nacházel se přibližně ve čtyřmetrové výšce na žebříku vysílače a chystal se pokračovat v lezení. Muž zpočátku nereagoval, protože měl na uších sluchátka. Policisté muži naznačili, aby si sundal sluchátka a začali s ním komunikovat. Muž byl skutečně ve špatném psychickém stavu a při navázání hovoru s ním bylo jasné, že je pod vlivem alkoholu, což potvrdila i následná dechová zkouška s výsledkem 1,96 promile alkoholu. Muž z počátku úplně odmítal navázat rozhovor, ale díky empatickému přístupu a trpělivosti hlídky se nakonec uvolil ke komunikaci. Po několika minutách se nechal přemluvit, aby sám slezl dolů,“ uvedla mjr. JUDr. Dana Čírtková, tisková mluvčí policie Kraje Vysočina.
Policejní hlídka následně naložila muže do služebního vozidla a společně se dobrovolně vydali na služebnu. Tam dorazila posádka ZZS, kdy byl muž lékařem vyšetřen. Bylo rozhodnuto o převozu na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. „Díky citlivému a profesionálnímu přístupu zasahujících policistů si muž skok z vysílače rozmyslel. Policisté s ním trpělivě mluvili a naslouchali jeho problémům. Tato událost ukazuje, jak je důležitý empatický přístup při krizových situacích, a jak může zachránit život. Nyní už bude záležet na muži a jeho blízkých, aby se jim společně podařilo problémy vyřešit, aby se v budoucnu nedostal do podobné situace,“ dodala mluvčí Čírtková.
Za své jednání byli oceněni, díky zasluhuje i kamarádka muže
Policistka Veronika Najfusová a policista Michal Tichý převzali z rukou krajského policejního ředitele brig. gen. Mgr. Miloše Trojánka ocenění za záchranu života. Kázeňskou odměnu a ocenění krom krajského ředitele předával i ředitel Územního odboru Pelhřimov plk. Mgr. Petr Petr.
„Každý takový příběh, na jehož konci je pomoc člověku, který se ocitl v potížích a kterému dokázali policisté podat pomocnou ruku, mě utvrzuje v tom, že máme v našich řadách policisty, na které můžeme být právem hrdi. S těmito kolegy se vždy rád osobně potkám a vyslechnu si jejich příběh,“ uvedl brig. gen. Mgr. Miloš Trojánek.
Velké díky si zasluhuje ale také kamarádka dotyčného muže, které nebyl osud muže lhostejný.
Foto: Policie České republiky