ECHO – to uslyšíte patrně od svého lékaře, pakliže vás bude chtít poslat na vyšetření srdce. Vyšetření, které v žádném případě nebolí, spočívá v ultrazvukovém vyšetření srdce. Funguje na stejném způsobu, jako když maminky chodí na vyšetření plodu nebo je třeba u někoho vyšetřit například žlučník.
Echokardiografie je nebolestivé zobrazovací vyšetření srdce, které pro pacienta není náročné. Lékař, který provádí echokardiografii, musí být velmi zkušeným lékařem s velkou klinickou zkušeností. ECHO se stala jedním ze základních kardiologických vyšetření, kdy díky ECHU došlo v některých případech nahrazení dřívějších metod – třeba katetrizační vyšetření.
ECHO dokáže ukázat pohyb srdce, srdeční stěny, struktury (chlopně, oddíly aj.). Umí změřit velikost jmenovaných, také funkci nebo například i odhadnout nitrosrdeční tlaky.
Samostatnou kategorií je pak vyšetření s názvem „jícnové ECHO“ – „cize“ transesofageální – TEE. Po místním znecitlivění dojde k zavedení tenkého endoskopu do jícnu. Malá sonda, která je na konci endoskopu, snímá srdce z jícnu. Toto vyšetření se využívá například při podezření na nitrosrdeční sraženiny (tromby), poruchy aorty a další.
Pakliže vás lékař na nějaké z těchto vyšetření zašle, rozhodně se nebojte! Sám jsem vyšetření postoupil „na vlastní srdce“.
Fotografie: zdroj IKEM, kurzy echokardiografie